Özgüveninizi İnşa Etmek Tahmin Ettiğinizden Daha Uzun Sürebilir

‘The Leadership Insiders’, iş hayatındaki en etkileyici ve en ilham verici kişilerin, kariyer ve liderlik hakkındaki sorulara cevap verdiği bir internet topluluğudur. Bugün cevabı aşağıda olan soru ise “İşteyken güvensiz ve rahatsız hissettiğinizde güveninizi nasıl geri getirebilsiniz?”. Bu makale, Huawei Teknolojileri’nin Küresel İletişim Müdürü Joy Tan tarafından yazılmıştır.

Geçen yıl Pekin’de düzenlenen Çin Moda Haftası’nda 79 yaşında bir erkek model podyuma çıkarak salonda bulunan herkesi şaşırttı. Haber, kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Wang Deshun, podyuma üstsüz ve uzun beyaz saçlarını serbest bırakmış bir şekilde çıktı. Sanki 20’lerinde bir delikanlı gibi hareket ederek kendisini izleyen seyircilere el salladı. Bütün bunları yaparken oldukça eğlendiği anlaşılıyordu.

Haliyle sosyal medya çılgına döndü. İnsanlar merak ediyorlardı: Kimdi bu adam?

Wang, profesyonel bir aktör olduğundan dolayı kalabalık ortamlara ve sahneye alışık biriydi. Her ne kadar deneyimli olsa da, 20 yaşındaki genç modellerle sahneyi paylaşmaktan rahatsızlık duyması oldukça mümkündü. Defile bittikten sonra muhabirler, aktöre bunu nasıl başardığını sordu.

“Güven,” dedi Wang, “başarıların birikiminden gelir.”

Wang’in cevabı yakın zamanda Huawei’nin reklam kampanyasında kullanılan bir Çin atasözüne vurgu yapıyor. Kabaca çevirilince “Bir kişi istikrarlı çabalar biriktirerek aniden çığır açıcı başarılar yakalayabilir.” diyor atasözü. Sıradan bir gözlemciye göre bu başarı bir günde elde edilmiş gibi durabilir. Ancak bu başarıyı yakalamak için günler boyu çalışan kişi ne kadar zor olduğunu bilir.

‘The Practicing Mind’ isimli kitabı yazan profesyonel müzisyen Thomas M. Sterner; herhangi bir yetkinliği geliştirmek için bir strateji oluşturmuş: golf vuruşunuzdan piyano gamlarınıza kadar aklınıza gelebilecek her şeyi. Pratik yaptığınız zaman, o anda tam olarak olmanız gereken yerde yapmanız gereken şeyi yaptığınızı düşünerek hem zihninizi sakinleştirebilir, hem de dikkatinizi dağıtan unsurlardan uzaklaşabilirsiniz, diyor Sterner. Hedefinize ulaşmaktaki anahtar ise (elinizde olmayan) sonuca değil, sürece odaklanmak.

Bu ise güven kazanma konusunda bildiğim en iyi yöntem. Evet, başka metotlar da var. Birçok kişisel gelişim yazarı, ‘başarana kadar taklit yap’ yaklaşımını tavsiye ediyor. Kendinize oldukça güveniyormuş gibi görünün, en sonunda güveneceksiniz. Çok izlenen bir TED konuşmasında Harvard psikoloğu Amy Cuddy, ‘güç pozları’ndan bahsediyor, kişinin fiziksel duruşu sağlam olduğu zaman hormon seviyeleri etkileniyor ve kişi gerçekten kendini daha özgüvenli hissediyor.

Bu yöntemler kısa süreli durumlar için güveninizi artırmakta size yardımcı olabilir. Eğer sizin için işe yarıyorlarsa, ne hoş. Fakat kalabalık bir seyirci kitlesine –veya düşüncelerine değer verdiğiniz daha küçük bir gruba- bir sunum yapıyorsanız, rol yapmak pek uygulanabilir bir çözüm olmayabilir.

Gayretli uğraşlar sonucunda güven kazanmak, güveni dışarıya göstermek değil onu inşa etmek üzerinedir. Yani uzun süreli bir hedef için çalışıyorsanız, sizi çığır açıcı başarınıza götürecek olan minik adımlarla ilerleyin ve unutmayın, olmanız gereken yerde, yapmanız gereken şeyi yapıyorsunuz. Hiçbir şey güveninizi inşa etme yolunda dakikası dakikasına sürece odaklanmanızın yerini tutamaz. Bunu hatırladıkça daha rahat hissetmeye başlayacaksınız. En sonunda ise rahatlığınız güvene dönüşecek.

Bir süre sonra ise tahmin ettiğinizden çok daha fazla yol katettiğinizi göreceksiniz ve o muhteşem hissi tadacaksınız.

Kaynak: Fortune Insiders

Etiketler