Girişimciliğin Tahmin Ettiğinizden Daha Fazla Zaman Almasının Sebebi

Girişimci olmaya ilk karar verdiğinizde, işlerin nasıl gideceğine dair gözünüzde net bir resim belirir. Kendinizi geriye yaslanıp, ara sıra kararlar verirken hayal eder, bir yandan da takımınız işletmenizi stabil tutarken tatillere çıkacağınızı düşünürsünüz.

Alternatif olarak ise kendinizi her gün sabahlara kadar yoğun bir şekilde çalışırken, arada bir mola verip projenizi mükemmelleştirme yolunda ilerlediğinizi hayal edersiniz.

Hayaliniz ne olursa olsun, her iki senaryoda da mutlaka hesaba katmadığınız faktörler olacaktır.

Girişimcilikle ilgili yapılan en yaygın yanlışlardan bir tanesi, bir işletmeyi yönetmek için harcanması gereken zamanı küçümseme eğilimi oluyor. Rollerinizi ve sorumluluklarınızı ne kadar dikkatli bir şekilde planlamış olursanız olun, büyük bir ihtimalle sürekli işlerin yapılma süresini yanlış hesaplayacaksınız. Pekiyi bu neden kaynaklanıyor?

Hofstadter Kanunu

Profesör ve bilim adamı Douglas Hofstadter tarafından ortaya atılan bu kavram, “Hofstadter Kanunu’nu göz önünde bulundursanız bile, bir işi yapmanın her daim tahmin ettiğinizden daha uzun süreceği” kanısına dayanıyor.

İster girişimci, ister profesyonel bir çalışan, ister işçi olsun – insanlar, genelde zaman yönetimi konusunda yeteri kadar becerikli değiller. Hofstadter Kanunu, insanları satranç oynama konusunda yenebilecek bir program geliştirmenin ne kadar zaman alacağını kestirebilmek için önce satranç oynayan bilgisayarlarda uygulanmıştı.

Hofstadter, bu konu ile ilgili şunları yazdı: “Bilgisayar satrancının ilk günlerinde insanlar, bir programın ya da bir bilgisayarın dünya şampiyonu olmasının en az 10 yıl alacağını düşünüyordu. Ancak 10 yıl geçtikten sonra bile bir bilgisayarın dünya şampiyonu olması için hala en az 10 sene gerektiği düşünülüyor.”

Bir görevin karmaşıklığının biliniyor olmasına rağmen, en güncel zaman tahminleri bile yanlışlık gösterebiliyor. Her ne kadar bu faktörler girişimcilere özel olmasa da, onlara da oldukça uygun görünüyor.

Optimizm Önyargısı

Optimizm önyargısı, psikolojiye dayalı bir temeldir ve herkeste belli bir seviyede bulunur. Bu kavram, insanların kendileri ile aynı durumda olan ve aynı işi yapan kişilere göre daha pozitif sonuçlar elde edeceğine inandığı durumlarda ortaya çıkar.

Mesela pek çok birey, kanser olma risklerinin diğerlerine göre daha az olduğunu ya da suç işleme olasılıklarının çevrelerine göre daha düşük olduğunu düşünür.

Özellikle bazı girişimciler, bunun farkında olmasalar da, genellikle kendileri ile benzer durumda olan girişimcilere göre daha iyi sonuçlar ve çıktılar elde edeceklerine inanırlar.

Çok Fazla Şapka Olması

“Girişimci”, kendi başına bir rol değildir. Eğer bu kendinize yakıştırdığınız bir etiketse, tabii ki diğerlerine göre daha fazla fikir üretebilir ve diğerlerine oranla daha çok karar verebilirsiniz, ancak girişimcilik aslında birden çok rolün tek bir rolde harmanlanmasıdır.

Bir gün yıllık gelir tablolarınız üzerinde çalışırken bir finans uzmanı gibi davranabilir, bir diğer gün de işe alınacak insan ararken bir insan kaynakları uzmanı rolüne bürünebilirsiniz. Pek çok farklı alanda çalıştığınız ve sürekli olarak rol değiştirdiğiniz için, belli bir görevi tamamlamanın ne kadar süreceği ile ilgili tahminlerde bulunmakta zorlanırsınız.

Her konuda aynı anda uzmanlaşmanız imkansız. Belli başlı alanlarda uzmanlıktan yoksun olmanız, bu alanlardaki işlerin tamamlanma zamanını ölçme konusunda sizi zayıf kılar.

Evrak İşinin Arkasındaki Şeytan

Girişimcilerin veri girişi, mailleşme ve dosya imzalama gibi yönetsel işleri unutma eğilimi vardır. Bu görevlerden bazıları asistanlara ya da organizasyon içindeki diğer kişilere delege edilebilir, ancak her girişimcinin bu tür kaynaklara erişimi olmayabilir.

Bunun sonucunda da pek çok girişimci, ana görevin gerçekleşme zamanını tahmin ederken bu görevin getirdiği idari işleri hesaplamayı unutur.

Aslına baktığınız zaman hiçbir zaman zamanınızı ayarlama konusunda başarılı olamayacaksınız, çünkü bir girişimci olarak işiniz size hiçbir zaman sıkıcı, tahmin edilebilir ya da durgun gelmeyecek.

Etiketler