Çalışandan Girişimciye Transfer Olma Zamanının Geldiğini Gösteren 7 İşaret

Girişimcilik kolay değildir. Riskli ve streslidir, üstelik yeni işletmelerin başarı oranları da hiç iç açıcı değil. Pekiyi insanlar neden girişimci olmak ister? Genelde bir işte çalışmanın yeterli olmayacağı kanısına vardığımız içindir. Kendimizi zorlama ihtiyacı hisseder, fikirlerimizi test etmek ister ve kontrolü elimize almayı arzularız. Başka biri için çalışmak, bunun gibi kişisel hedefleri tatmin etmez.

Siz de büyük bir değişim yapmaya hazır olduğunuzu mu hissediyorsunuz? Bunu yapmadan önce çalışandan girişimciye transfer olmak için aşağıda sıralanan işaretler tanıdık geliyor mu, bir bakın deriz:

Mesleğinize karşı tutkulusunuz, ancak işinize karşı değil.

En ilginç işler bile gerçek tutkunuz için feda edilmek zorunda kalabilir. Branden Spikes, 10 yıl boyunca SpaceX’te çalıştı, sonrasında ise kendi güvenlik şirketi Spikes Security’yi kurdu. Bunu neden yaptığı sorulduğunda ise şunları söyledi: “10 yıl boyunca içinde iyi fikirler olan bir liste tuttum ve bir gün, bu fikirlerin içinde harika bir iki tane olduğunu fark ettim.” Mesaj belli: İyi fikirlerinizi boşa atmayın!

Girişimcilik hakkında sadece düşünmekten bıktınız.

Herkes birazcık bile olsa kendi işinden sorumlu olmanın nasıl bir şey olacağı ile ilgili hayal kurar. Pek çok insan için hayal kurmak, yeterlidir. Ancak eğer siz, girişimcilik hayallerinizden bıktığınızın farkına vardıysanız, sizin için geleneksel iş yerinden çıkma zamanı gelmiş demektir.

Başkalarına yardım etmek istiyorsunuz.

Büyük ve başarılı işletmeler kurmayı amaçlayan girişimcileri diğerlerinden ayıran bir şey varsa, o da bir takım oluşturmaktan ve başkalarına da fırsatlar sunmaktan aldıkları tatmindir. İş yaratmak, girişimciliğin en ödüllendirici sorumluluklarından biridir. Birine istediğini ve ihtiyacı olduğu işi vermek tasvir edilemez bir duygudur.

Desteğiniz var.

Pek çok insanın girişimcilik ile ilgili anlamadığı bir şey var: Kimse bunu yalnız yapamaz. Hedeflerinize ulaşabilmek için siz, her şeyinizi riske atarken, arkanızı kollayacak birine ihtiyacınız var. Bu eşiniz, anne-babanız, yatırımcınız ya da bir danışmanınız olabilir. Burada da mesaj çok net: Siz yeni bir şey denerken, yiyeceğinizin, barınacak bir yerinizin ve ağlayacak bir omzunuz olduğuna emin olan bir kişiye ihtiyacınız var.

Harika bir fikriniz var.

Harika bir girişimci olmak için yönetme isteğinden daha fazlası gerekir. Satacak bir şeyiniz de olmalı ve bu, halihazırda pazarda bulunan şeylerden daha üstün, daha iyileştirilmiş bir versiyon olmalı. Eğer daha iyi bir fare kapanı inşa etmek ve fareleri yakalamayı hiç olmadığı kadar kolay hale getirmek üzerine gece gündüz kafa patlatmıyorsanız, iyi bir fikir bulana kadar ofis sınırları içerisinde kalmanızda fayda var. Sıradan bir fare kapanı satıcısı olmak için neden borca girip gece gündüz çalışasınız ki?

Bir planınız var.

Büyük fikirler harika, ancak eğer onları gerçekleştirmek üzere bir planınız yoksa, sizi hiçbir yere götürmezler. Sağlam ve gerçekçi bir plan olmadan, en çılgın fikirleriniz bile gerçeğe dönüşemez.

Back-up planınız da var.

Pek çok startup batıyor – aslına bakarsanız, büyük bir çoğunluğu batıyor. Fikirleriniz ne kadar büyük olursa olsun ve planınızı ne kadar dikkatli bir şekilde kurgulamış olursanız olun kendinizi bu bahsettiğimiz istatistikler arasında bulmak üzerine riske atıyorsunuz. En başarılı girişimciler bile ilk denemelerinde başarılı olmuyorlar. İşin özü şu: Eğer bir yedek planınız olursa, başarısız olmaktan korkmazsınız.

Etiketler