Nasıl Bir Bağımsız Çalışan Olmak İstiyorsunuz?

Kendi kendinize çalışmak için aslında düşündüğünüzden daha fazla seçenek var. Bu seçenekleri bir düşünün.

Kendinize çalışmaya karar verdiniz. Yeterince basit görünüyor değil mi? Bir sonraki adım olarak, öyle görünüyor ki, serbest meslek sahibi olmanın hukuki tarafını da anlamanız gerekiyor.

Ancak tek bir kişi olmak ve bir kurum olmak arasındaki farkları ayrıştırmaktan daha da önemlisi, ne yapmak istediğiniz ve sunduğunuz hizmeti satmak için ne kadar istekli olduğunuzdur.

Kendiniz için çalışmanın birçok yolu var. Serbest meslek aslında yanlış bir ad; çünkü insanlar kendi kendilerine çalışmak için pek çok seçenek buluyor. Bu farklılıkları anlamak -ve size uygun olanları belirlemek- işinizi anlama ve işinize yaklaşma biçiminizden ücretlendirmenize kadar her şeyi etkileyecektir.

Her yol farklı bir akıl ve beceri ister. Ve eğer kendi başınıza yapmak istiyorsanız, bu farklılıklar artık daha fazla önem kazanır. Kendiniz için çalışmak istiyorsanız işte size hızlı bir rehber.

Bağımsız Çalışan (Freelancer)

Bu, kendinize çalışmaya başlamanın en kolay yoludur. Bir işverenden düzenli bir gelir elde etmezsiniz, hala bir çalışan mantığına sahip olmakla birlikte daha küçük anlaşmaları yaparak kazanç elde edersiniz.

Bağımsız çalışanlar tüm süreçlere dair herhangi bir plan olmadan rekabetçi bir ortamda hizmet vererek para kazanırlar. Projelerin daha dar olarak belirlenmiş açılarında çalışmaya alışkındırlar. Bir bağımsız çalışan genellikle sınırlı bir işi yerine getirmek, bir planı ya da birinin yarattığı bir işi uygulamak için iş alır. Örneğin bir bağımsız çalışan ayrıntılı özelliklerinin yer aldığı bir web sitesi oluşturabilir ya da yayıncı için bir makale yazabilir.

Bir görevi yerine getirirsin ve faturayı gönderdikten 30 ya da 60 gün sonra ödemeyi alırsın. Burada sizin tarafınızda küçük bir strateji mevcut. Bu işin doğasında (her zaman olmasa da) az ödeme eğilimi vardır. Bağımsız çalışanlar, kendilerini satmada daha az başarılılar, işlerini mevcut ağları ya da kendilerine iş paslayan diğer bağımsız çalışanlarla anlaşma yaparak elde ederler.

Serbest Meslek Sahipleri

Serbest meslek sahipleri, çalışan zihniyetinden çıkmış, zihinsel olarak değişmiştir. Kendisi için çalışmak, uzun vadeli bir iş kurmak için en sürdürülebilir yöntemdir.

Bağımsız çalışandan serbest meslek sahibi olmaya yapılacak sıçrama için işi güzelce süslemek ve sunmak gerekir.

Serbest meslek sahipleri referanslardan çok aktif olarak arayarak işe sahip olmak isterler. Kendileri ve işleri için değerli olanı anlarlar. Online varlıkları için bir satış süreci ve plan yaparlar. İletişim formlarıyla yeterlilikle ilgili sorular sorarak doğru müşteriye ulaşmaya çalışırlar. Kendilerini pazarlama ve sürdürülebilir bir iş yaratmanın nasıl olduğunu bilirler. Başarılı bağımsız çalışanlar, kendilerini ve işlerini pazarlamanın korkunç bir angarya olmadığını bilirler.

Serbest meslek sahipleri, başkalarının onlara ne yapacağını söylemesinden hoşlanmaz, aynı şekilde -tıpkı patron gibi- kendileri de başkalarına ne yapacaklarını söylemez. En iyi yalnız çalışırlar. Eğer uzun süre tek başına çalışmayı sevmeyen biriyseniz veya büyük bir iş kurmak istiyorsanız bir ajans veya danışmanlık şirketiyle başlamayı düşünebilirsiniz.

Danışmanlık Şirketi Kurucusu

Danışmanlık şirketi ile başlamak için yalnızca bir çalışan zihniyetinden uzaklaşmak değil, aynı zamanda başkalarının patronu olmak konusunda rahat olmalısınız.

Kendi işinizi yapmak ve sizin işinizi yapması için birilerini işe almak aynı şey değil. Bağımsız çalışanlar tamamen işe odaklanırken, bir danışmanlık firması, insan yönetimi demektir. Kişisel ağ üzerinden iş almak, bütün bir ekibe yeterli olmayacaktır, bu da demek oluyor ki aynı zamanda iyi bir satış becerisine sahip olmanız gerekir. Yönetimsel ve idari görevler herkesi kapsamalıdır, dolayısıyla siz çok nadir bir biçimde elinizi iş yapmak için klavyeye koyar hale gelebilirsiniz.

Bazı insanlar için bu yeterli bir serbest çalışma stilidir. Bir danışmanlık şirketi kurmayı düşünüyorsanız, kendinize şunları sorun;

  • Başkalarının işlerinden sorumlu olmak istiyor muyum?
  • Başkalarının geçiminden sorumlu olmak istiyor muyum?
  • Bu işi yapmam işbirliği gerektiriyor mu?

Eğer cevabınız “hayır” ise, tamamen bir bağımsız çalışan olmalısınız demektir.

Bağımsız çalışarak ne elde etmek istediğinizi bilmeniz çok önemlidir. Ancak çok sayıda insan kendi başına çalışmanın sunabileceği deneyimleri tam olarak anlamadan hemen harekete geçiyor. Bu yüzden değişiklik yapmadan önce alışkanlıklarınızı, yeteneklerinizi ve sizi neyin strese soktuğunu anlamak için kendinize zaman verin. Bu, iş kurma sürecinizi daha kolaylaştıracak ve daha az hata yapmanızı sağlayacaktır.

Etiketler