Kariyerinizin Hangi Aşamasında Ne İçin Pazarlık Etmelisiniz?

Pazarlık, her zaman ihtiyacınız olacak mesleki bir yetenektir. Ancak pazarlık konusu olacak durumlar kariyerinizin her aşamasında değişiklik göstermelidir.

Kariyerinizde ilerlemek istediğinizde pek çok deneyimli kişi size değişmenizi, büyümenizi ve yeni şeyler öğrenmenizi tavsiye edecektir. Bu kesinlikle kötü bir tavsiye değildir. İhtiyaç duyduğunuz iş becerileri, networkünüzdeki kişi tipleri ve hatta sosyal medyayı kullanma şekliniz bile kariyerinizde hangi aşamada olduğunuza ve neyi hedeflediğinize göre değişim gösterecektir.

Ancak her aşamada sabit kalan bir yetenek vardır: Pazarlık. Size yapılan ilk iş teklifinden emekli olacağınız işe kadar kariyeriniz işverenlerinizle ne kadar iyi pazarlık yaptığınıza bağlı olacaktır. Ancak ne için pazarlık yaptığınızın da büyük önemi vardır. Ve pazarlık konuları zaman içerisinde değişmelidir. İşte kariyer basamaklarına göre pazarlık konuları:

Giriş ve Yardımcı Düzeyi Kariyer:

Kariyer koçu Karen James Chopra, “Her zaman, her seviyede ve her işte daha fazla para talep edin. Kimi zaman daha nazik kimi zaman daha agresif bir şekilde olabilir ancak masadaki parayı arttırmak için her daim uğraşmalısınız. Çünkü tabanı belirleyecek olan budur.” diyor. Bu yaklaşım özellikle işe ilk başladığınız yıllarda çok önemlidir.

Bu yeni mezunların sık yaptığı bir hatadır ve muhtemelen bu sebeple kariyerimizin devamında telafi için pazarlık eder dururuz. Ancak Chopra’ya göre dikkat edilmesi gereken başka şeyler var ve bunlar giriş seviyesinde bile elde edilebilecek şeyler.

İş hayatına yeni atılmış pek çok kişi gereksiz işler içerse bile iyi bir işe girmekten mutluluk duyar. Ancak Chopra’ya göre aslında bu durumdaysanız daha esnek davranabilirsiniz. “İşi kabul etmek ve istediğiniz deneyimi size kazandırmasını ummak yerine hedefinizdeki şeyler için proaktif davranın.”

Giriş ve hatta yardımcı düzeyindeki işler bile değiştirilemez değildir.

Bir teklifi kabul etmeden önce sizi işe alan yöneticiye ilerleyen dönemlerde size bilgisi verilmemiş görevler atanma ihtimali olup olmadığını sorun. Olduğunu göreceksiniz.

Orta Düzey Kariyer:

Orta düzey kariyer basamağındayken deneyiminiz gereği biraz daha avantajlı olabilirsiniz. Ancak 20’li yaşlarınızdaki özel hayatınızdan farklı bir yerde de olabilirsiniz ve işle ilgili mevzular özellikle bir aileniz varsa daha yüksek önem arz edebilir.

Bu sebeple esnek çalışma saatleri sizin için listenin en tepesine yükselebilir. Gün geçtikçe daha fazla deneyimli çalışan işini yapmak için belirli bir zamanda belirli bir yerde olmak zorunda hissetmiyor. Bu konu zamanla daha yaygın hale geliyor. ABD’deki pek çok şirket, izinler konusunda gelişmiş dünyanın maalesef gerisinde kalsa da aslında bu konunun da pazarlığı yapılabilir.

Chopra’ya göre pek çok insan iş teklifinde yazandan daha fazlası için pazarlık yapabileceğinin farkında değil. “Bir işte biriktirdikleri izinleri diğer bir işe geçtiklerinde kaybediyorlar. Bir önceki işinizde biriktirdiğiniz izinler için pazarlık yapabilirsiniz. Bu konuda cömert bir politikaları olmasa da pek çok şirket geçmiş izinler konusunda esneklik gösterecektir.” diyor.

“Maaşınızdan kesinti yapılmasını kabul etmeden önce ne kadar uzun uzadıya düşünürsünüz değil mi? Ücretli izinlerinizi de bu şekilde kabul edin. Geriye doğru gitmeyin ve pazarlık yapın.”

“Size bağlı çalışan bir ekip varsa işe alma ve işten çıkarma yetkisi isteyin. Çünkü o ekipten siz sorumlusunuz ve ekibi kurmak da size kalmış demektir. İnanın veya inanmayın ama pek çok şirket buna karşıdır. “ Lakin bu tutumunuz rapor vereceğiniz kişilerle ne kadar etkin bir şekilde çalışabileceğiniz ve görevde sizden beklenenleri karşılayıp karşılayamayacağınız konusunda yardımcı olacaktır.

Chopra son olarak ünvan için pazarlık yapmanın her düzeyde çok önemli olacağını belirtiyor ve özellikle üst düzey pozisyonlar için karar vermenize yardımcı olacağını ekliyor. Ünvanınızın istediğiniz işi yansıtmasına önem verin, size reklamı yapılan işi değil. Chopra, “Ünvanlar sonrası için para ayırmak gibidir. Bu seviyedeki yetenek avcıları önceki ünvanlarınıza bakacaktır.” diyor.

Bazı Şeyler Asla Değişmez

Konu pazarlığa gelince hiç değişmeyecek şeyler de vardır. Örneğin bir efsane olsa da “pazarlık yapmaktan çekinmeyecek kadar pazarlıkta iyi olmak” seviyesine ulaşabilirsiniz. Chopra’ya göre bu yetideki insanlar henüz bir avuç kadar. Yani bu demektir ki hayatınız boyunca pazarlık süreçleri sizi mutlaka biraz da olsa gerecektir.

Chopra, “O zaman hedefimiz gerginken de pazarlık yapabilmek.” diyor. İyi haber ise sizi ne kadar rahatsız ederse etsin çok iyi bir pazarlıkçı olabilirsiniz. Temel yaklaşım tüm kariyeriniz boyunca bu şekilde olacaktır. “Ne istediğinizi biliyorsunuz, bunu işbirlikçi bir şekilde belirtiyorsunuz, muhtemelen uygun bir ret cevabı alıyorsunuz ve size başka bir şey öneriliyor. Sonra en zor kısmı geliyor ki bu kısımda açık açık talep ediyorsunuz.”

Chopra,” Bu durum 20 civarındaki müşterim ve üst düzey yönetici müşterilerimin hepsinin de sıkıntısı. Bu sayede ne istediğinizi öğreniyorsunuz ve bu istek zaman içerisinde değişebilir.” diyor. Tek yapmanız gereken ise talep etmek.

Kaynak: FastCompany.com

Etiketler