LinkedIn Verilerine Göre 2017’nin En Çok İhtiyaç Duyulan Becerileri

LinkedIn, iş verenlerin çalışanlarda tam olarak hangi özellikleri aradıklarını ve başarılı bir şekilde iş bulmak için gerekenleri öğrenmek amacıyla elindeki milyarlarca veriyi analiz etti ve 2016’da işe alımlarda en çok arananan yetkinliklerin bir listesini çıkarttı.

Bütün bu verilerin sonucunda karşımıza 2017’de 14 ülkede iş bulmayı sağlayacak 10 iş becerisinin bir listesi çıktı.

Bir basın duyurusunda “Ekim ayında LinkedIn’de iş başvurularının sayısının zirveye çıktığını görsek de, şirketler ocak ayına kadar yoğun bir iş alımına başlamıyorlar.” diyor LinkedIn Kariyer Uzmanı Catherine Fisher. “Bazı beceriler birkaç yıl içerisinde geçerliliğini yitirse de, önümüzdeki yıllarda teknolojiyle ilgili bilgilere ve becerilere neredeyse her alanda ihtiyaç duyulacak. Şu sıralar profesyonellerin bu becerileri kazanmak amacıyla kendilerini geliştirmeye başlamaları için en verimli zamanlar.”

İşte tüm dünyada en çok aranan ve ihtiyaç duyulan beceriler:

  1. Bulut Bilişimi ve Dağıtık (Distributed) Hesaplama
  2. İstatistiksel Analiz ve Veri Madenciliği
  3. Web Mimarisi ve Web Uygulama İskeleti
  4. Middleware ve Entegre Edilmiş Yazılım
  5. Kullanıcı Arayüzü Tasarımı
  6. Ağ ve Bilgi Güvenliği
  7. Mobil Geliştirme
  8. Veri Sunumu
  9. Arama Motoru Optimizasyonu ve Pazarlaması
  10. Veri Depolama Sistemleri ve Yönetimi

Fisher, LinkedIn’de paylaştığı bir yazıda bu becerilerden yola çıkarak şirketlerin yönelimleriyle ilgili yorumlar yaptı:

1. Pazarlamacılara olan talep azalıyor

2015’te pazarlamanın, bu 10 becerinin arasında önemli bir yer tutuyor olmasına rağmen artık bazı şeylerin değiştiğini söylüyor Fisher.

“Bu yıl ‘arama motoru optimizasyonu ve pazarlaması (SEO/SEM)’ 4 numaradan 9 numaraya düştü ve ‘pazarlama kampanyası yönetimi’ listeden tamamen çıktı. Piyasada iş verenlerin pazarlama becerilerine sahip çalışanlara olan ihtiyacı doyum noktasına ulaştığı için bu beceriye olan talep gittikçe azalmakta.”

2.Veri ve bulut inanılmaz bir biçimde öne çıkıyor

“Bulut teknolojisi ve dağıtık hesaplama iki senedir bir numarada yerini alıyor. Bu gibi beceriler teknolojinin kritik noktası oldukları için onlara olan talep artış halinde. İş verenlerin rekabetçi olabilmek için bu becerilere sahip çalışanlara ihtiyaçları var.”

3.Kullanıcı arayüzü tasarımı gün geçtikçe daha popüler oluyor

“Birçok ürünün merkezinde artık veri var, bu nedenle bu ürünleri müşterilere beğendirebilmek için kullanıcı arayüzü tasarımını geliştiren çalışanlara ihtiyaç duyuluyor.”

Etiketler