En İyi Serbest Çalışan Nasıl Bulunur, Nasıl Elde Tutulur?

Pek çok girişimci freelancer dediğimiz serbest çalışanlara bel bağlar.

Serbest çalışanlar ihtiyaç dahilinde işgücünüzdeki boşlukları doldurur. Yaptığınız işi faal durumda tutar. Serbest çalışmak kalıcı pozisyonlar için de bir ara pozisyon halini almış durumdadır. Ancak anlaşmalı çalışmak bazen zorluklar çıkarabilir.

En iyi yazarları ve grafikerleri bulmak için haftalar harcamış olsanız da son dakikada vazgeçme ihtimalleri vardır. Ya da inanılmaz bir yetenek olarak gördüğünüz kişi alelade seri üretim bir işle karşınıza gelebilir. Elbette bunu engellemek sizin elinizde.

Serbest çalışan bir metin yazarı ve editör olan Daniel Dowling’e göre en iyi serbest çalışan bulmanın ve elde tutmanın 4 yolu. Bu yolları izleyerek en yüksek performansa sahip çalışanlara ulaşabilirsiniz.

1. Uzmanları Seçin

Müstakbel adaya şu soruyu sorun: “Bu iş senin uzmanlığın mı?”

Adayın aklınızdaki işle ilgili kayda değer deneyiminin olmasına önem verin. Genel yeteneğine kanmayın. Yüksek kaliteli bir iş için para ödeyeceğinizi unutmayın.

Bir yazar olarak uzmanlaştığımdan, yazmanın ikincil odak noktası olduğu işlerin çoğunu reddettim. Birkaçında teklif edilen ücret ve yan faydalar ilgimi çektiğinden süreci devam ettirsem de işten keyif almayacağımı anladığımda vazgeçtim. Hal böyle olunca her iki taraf için de hem para hem de zaman kaybı söz konusuydu.

Demem o ki uzmanları seçmeye özen gösterin.

Sosyal medya işi önerecekseniz Facebook ve Twitter’a büyük bir iştah duyanları işe alın. Amatörlerle işiniz olmasın. Editöryel yardıma ihtiyacınız varsa eğlencesine bile metin düzenleme işi yapıp yapmadığını sorun. Blogunu inceleyin ve işinin ehli olup olmadığına karar verin.

2. Heyecanlı Kişilere Yönelin

Adaya şunu sorun: “Bu işi yapacağın için heyecanlı mısın?”

Heyecanlı değilse heyecanlı olanlara yönelin. İlk başlarda alabileceğim her türlü serbest işi aldım ancak 1 yılın sonunda en iyi işlerin beni en çok heyecanlandıranlar olduğunu fark ettim.

Sonrasında daha seçici olmaya başladım. Böylece yaptığım işin kalitesi de hızla yükseldi. Müşterilerimin beklentilerini aştım ve daha güçlü ilişkiler kurdum.

Bir müşteri olarak heyecanlı yeteneklerle çalışmak size fayda sağlayacaktır.

Yapacağı iş için yanıp tutuşan ve sürekli öğrenme eğilimi olanları seçmeye gayret edin. Daha az tecrübeli adayları seçmiş olabilirsiniz; lakin sizin yönlendirmeniz ile onların heyecanı her türlü teknik sıkıntının üstesinden gelecektir.

3. Daha Fazla Ödeyin

Şunu mutlaka sorun: “Ne kadar ücrete çalışmak seni mutlu eder?”

Pek çok müşteri mutluluğa pek önem vermez ancak bu sorunun sorulması serbest çalışanların hoşuna gider. Eğer serbest çalışanın talep ettiği meblağa çıkamıyorsanız ve karşılığında teklif edecek ekstra bir öneriniz yoksa o kişilerle çalışmayın. İşin kalitesi ve onların mutluluğu birbiriyle tamamen bağlantılıdır.

Talep ettiğinin %70’ini karşılayamıyorsanız direkt isimlerini çizin. Bazen yetenekli bir serbest çalışan ücret belirsizliği yaşıyor ve her şeyi değerlendiriyor olabilir. Unutmayın, hayır işi yapmıyorsunuz. Mutlu olmadıklarında en iyi işi çıkarmayacaklardır. Başka birini bulun.

Karşınızdakini mutlu edecek bir fiyat duyduğunuzda ise teklifinizi %5-10 oranında arttırın. Cömertliğiniz serbest çalışanın çok hoşuna gidecek ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaktır.

Ekstra ödeme karlı bir serbest çalışan-müşteri ilişkisini sağlamlaştıracak adımlardan biridir.

4. Daha Fazla Ödeyemiyorsanız Pazarlık Yapın

Şunu sorun: “Seni para haricinde nasıl daha mutlu edebiliriz?”

Aldıkları ödemeden memnun olan serbest çalışanlar ellerinden gelenin en iyisini yaparlar. Ancak bir serbest çalışan sizin bütçenizi aşıyor diye onu yan faydalar ile mutlu edemeyeceksiniz demek değildir.

Pazarlık yapmaya başlayın.

Pek çok işletme yüklü satın almalar sebebiyle uçuş mili biriktirir. Bu miller gezmeyi seven serbest çalışanlar için güzel bir yan fayda olabilir. Aynısı otel konaklamaları için de geçerlidir. Potansiyel bir serbest çalışanı havayolu ve otel puanlarıyla cezbedebilirsiniz – üstelik de hiç harcama yapmadan.

Eğer doğru yeteneğe ulaşmak istiyorsanız onları memnun etmelisiniz.

Kendi markanıza ait ürünler ve hizmetlerle ilgili indirimleri veya promosyonları da aklınızda bulundurun. Serbest çalışan biri olarak ürün hediye etmeyi teklif eden firmalarla çalışmayı çok seviyorum. Bana verdikleri ürünler çok hoşuma gidiyor ve etrafımdaki herkese satın almaları konusunda öneride bulunuyorum. Sonunda herkese faydası dokunuyor.

Siz de bu adımları takip ederek daha kaliteli işler çıkaracak işinin ehli serbest çalışanlar bulabilir ve onlarla uzun vadeli ilişkiler kurabilirsiniz.

Etiketler