Unutulmaz Bir İlk İzlenim Yaratmanın 4 Yolu

İyi giyinmek, göz teması kurmak ve sağlam bir el sıkışması başta olmak üzere, şık bir ilk izlenim bırakmanın kurallarını zaten biliyorsunuz. Bunların hepsi harika birer tavsiye, ancak büyük bir ihtimalle yeterli değil. Eğer gerçekten hatırlanır olmak istiyorsanız, ne söylediğiniz ve bunu nasıl söylediğiniz hakkında uzun uzadıya düşünmeniz gerekir. Pek çok insanın ilk izlenim sırasında çoğunlukla kaçırdığı birkaç noktayı sizinle paylaşalım.

1. İş ile kişiseli harmanlayın.

Baba filminde Michael Corleone kardeşine, “Bu kişisel değil Sonny. Sadece iş.” diyor. İyi bir ilk izlenim ise hem biraz iş, hem de biraz kişisellik barındırmalı. Eğer sadece kişisel düzeyde bağlantı kurarsanız, profesyonel dışı görünme riski taşırsınız ve bahsi geçen iş ile alakasız kalabilirsiniz. Eğer sadece iş üzerinden bir ilişki kurmaya kalkarsanız ise her ne kadar alakalı olsanız da, hatırlanır olma ihtimaliniz oldukça düşük. Önemli olan her ikisini de doğru oranda ilk konuşmanıza serpiştirebilmektir.

2. Güçlü bir istatistik sunun.

Toplum önü konuşmacıları ve yazarlar çoğu zaman seyircilerinin dikkatini çekmek için şaşırtıcı gerçekler ve rakamlar kullanır. Aynısı birebir konuşmalar için de geçerli. Eğer bir kişiyi daha önce hiç duymadığı bir veri ile şaşırtabilirseniz, sizi hatırlama olasılığı artar – hem de bu istatistiksel bilginin içeriği ne olursa olsun.

3. “Biliyor muydunuz?” cümlesi kurun.

Bu cümlenin illa ki iş ile ilgili olmasına gerek yok. Konuştuğunuz kişiye kişisel hayatlarında kullanabilecekleri ilginç bir bilgi sunmanız yeterli olacaktır. Bununla bilrikte kişinin iş dışında başkalarıyla da paylaşabileceği, düşündürücü ve muhabbet uyandırıcı bir bilgi sunarak da karşı tarafın beğenisini kazanabilir, ilginç bir kişilik olarak ilk izlenim yaratabilirsiniz. Örneğin: Kör doğan insanların, görebilen insanlar ile benzer şekilde el mimikleri yaptığını biliyor muydunuz? Bingo.

4. Kısa ve öz olun.

Eğer unutulmaz bir ilk izlenim yaratmak istiyorsanız, konuşmanızı az ama öz tutmanızda fayda var. Olabildiğince az ve nitelikli kelime kullanmaya dikkat edin. Eğer fazla ‘uzun soluklu’ olursanız büyük bir ihtimalle hatırlanırsanız, ancak iyi bir şekilde değil: İnsanlar bir an önce sizden kaçmak ister.

İyi bir ilk izlenim yaratmak, fiziksel görünümden ve sağlam bir el sıkışmasından çok daha fazlasıdır. Birkaç dakika içerisinde güçlü bir bağlantı kurmaktan geçer. Böylece kısa bir zaman diliminde karşınızdaki şaşırtabilir, ilgisini çekebilir ve içini açabilirsiniz. Bu dört taktiği kullanıdığınız takdirde ise herhangi bir hazırlık yapmadan bu zaman dilimini kısaltabilir ve aynı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Etiketler