Stajyerliğin Kariyeriniz İçin Önemli Olmasının 5 Nedeni 

 “Tecrübe kazanmak için tecrübeye ihtiyacınız var.” Bu, son günlerde iş gücüne geçiş yapan genç yetişkinler için en büyük mesele gibi gözüküyor. Günümüzün iş piyasasında işverenler, çoğunlukla, ister stajyerlik, ister gönüllü bir iş veya gerçek bir iş tecrübesi olsun ilişkili bir çalışma geçmişi ortaya koyan özgeçmişlere  itimat ediyor.

Elverişli bir iş geçmişi, iş piyasasına girmeye çalışırken büyük bir önem taşıyor. Her şey rekabet meselesi. Sadece şirketler, birbirleriyle rekabet üstünlüğü için yarışmıyor; aynı zamanda insanlar şirkette istenen pozisyonu elde etmek için yarışıyor. Üniversiteden sizinle birlikte mezun olan ‘kanka’nız bile rakibiniz oluyor.

Bir dakikanızı ayırın ve bunu bir düşünün. Tecrübe kazanmak istiyorsanız, stajyer olarak çalışmak muhtemelen en avantajlı hareket planı. Yazın yaptığınız o stajyerlik, iş fırsatını kazanmak veya kaybetmek arasında ayırt edici olabilir. Bu bilgi tek başına yeterince ikna edici değilse, gelecekteki kariyeriniz için staj yapmanın önemini anlatan nedenlerin bir listesini derledik.

  1. Gerçek hayat tecrübesi edinin ve keşfedin

Faydalı bir staj yakalayacak kadar şanslıysanız, kariyeriniz için çok değerli olabilir. Stajyerlik, gerçek hayatta çalışmayı birinci elden deneyimleme fırsatı veriyor. Aynı zamanda öğrencilerin, üniversitede öğrendikleri beceri, bilgi ve teorik pratiği kullanmalarını sağlıyor. Hayatınız boyunca sonsuz miktarda eğitim alabilirsiniz ancak bu bilgiler her zaman iş hayatınızla örtüşmez. Stajyerliğin önemli tarafı, genç profesyonellere ilgili oldukları belli sektörler ve şirketler hakkında ders veriyor olması.

Yeni bir şeylerle uğraşmanın tecrübesi bile son derece faydalı. Birçok kişi günlük işler, aynı şehide yaşamak, aynı okullara gitmek veya etraflarındaki aynı insanlar arasında sıkışıp kalır. Stajyer olarak çalışmak, daha kontrollü ve güvenilir bir ortamda sizi yeni insanlarla karşı karşıya getirir. Bir stajyer kurtlara atılmaz, daha ziyade fazla baskı olmadan ona uygun eğitim, iş ve görevler verilir. Stajyerlik, profesyonel dünya hakkında çok az deneyimi olan öğrencilere iyi bir öğrenme eğrisi sağlar.

  1. Kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı

“Bütün ilmin başlangıcı kendini bilmektir.” Aristoteles

Bizi şekillendiren yaşadığımız deneyimlerdir. Staj sadece kişisel gelişimi desteklemekle kalmayacak aynı zamanda kendinizi daha iyi anlamanızı sağlayacak. Kendinizi bildiğinizde hedeflerinizi ve onları nasıl daha kolay başaracağınızı bileceksiniz. Bu derece netliğe ulaşmak zordur ancak bazen bütün ihtiyacınız olan konfor alanınızın dışında yeni bir şey denemektir.

Mesela, staj yapmaya karar veren bir işletme bölümü öğrencisini ele alalım. Stajyerlik, ona, pazarlama alanında bir kariyerin nasıl bir şey olduğunu keşfetmesi için şans verecek. Bazen, gerçeklik beklentileri karşılamaz. Bu noktada öğrencinin, mevcut kariyer yoluna devam etmek mi, yoksa başka bir şey denemek mi istediğine karar verme şansı vardır.

  1. Bağlantı kurun ve profesyonel ağınızı geliştirin

Network oluşturma, profesyonel kariyerinizi ilerletmek için tanışıklıklar ve ilişkiler kurma nihai hedefiyle, insanlar arasındaki bir bilgi alışverişidir.  Elbette, staj yapmadan da network oluşturma etkinliklerine katılabilirsiniz ancak bu şekilde kendinizi sınırlandırırsınız. Staj yapmak, normalde bir yabancıyla birebir konuşmaktan daha derin ilişkiler kurmanızı sağlar. Stajyer olmak, gelecekteki kariyeriniz için faydalı olabilecek şirket profesyonelleri ile bağlantı kurmak için daha fazla fırsat sunar.

Harvard Business School profesörlerinden Timothy Butler’a göre, “Network kurarken insanların yaptığı en büyük hata, network kurmamaktır.” İhtiyacınız olmadığını düşünseniz bile, bir yedek planınız olması her zaman iyidir. Hayat belirsizdir ve bir network’un oldukça işinize yaradığı bir zaman olabilir. Her zaman yanınızda kartvizit taşıdığınızdan emin olun çünkü network herhangi bir zamanda herhangi bir yerde karşınıza çıkabilir. Her zaman gittiğiniz sokağınızdaki kahve dükkanında bile.

  1. CV’nizin çöpe gitmesini önleyin

Biriyle yüz yüze konuşurken ikinci bir şansınız olabilir ancak özgeçmişinizin ikinci bir şansı yok. Özgeçmişinizin kendinizin bir uzantısı olduğunu ve birinin sizi nasıl algılamasını istediğinizi düşünün. O iş hakkında uzun vadeli düşünmek yerine bakış açınızı kısa vadeliye çevirin. Kısa vadeli amacınız iş görüşmesini garantilemek olmalı. Mülakata hak kazanınca bu şirkette çalışmayı neden hak ettiğinizi detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Şu anda şu soruyu soruyor olabilirsiniz: “Mülakata nasıl hak kazanırım?” Özgeçmişinizde, işverenlerin diğer bölümlerden daha çok dikkatini çeken spesifik bir bölüm var. Deneyim! Stajlar, uygun deneyimlerle özgeçmişinizin değerini artırmanın mükemmel bir yolu. İşveren, yaz boyunca, hatta yurt dışında, bir stajı tamamladığınızı gördüğünde, bu onu sizin şirketi için bir kazanç olduğuna inandıracak.

Sadece belli bir sürenizi staj yaparak geçirdiğinizi göstermek yeterli değil. Tamamladığınız görevler ve yer aldığınız projelerin listesi değerinizi gösterecek. Stajınız süresince, sizi genç bir profesyonel olarak geliştirecek ve daha da fazlası özgeçmişinizi güçlendirecek yeni beceriler ve yeteneklere sahip olabilirsiniz. Ne kadar deneyim kazanırsanız, bir işi almaya o kadar iyi zemin hazırlarsınız.

  1. Tam zamanlı bir işe geçiş

Bazen mezun olduktan hemen sonra yeni bir işe atlamanın dezavantajları vardır. Yola koyulduğunuzda, işten çıkarma zamanı geldiğinde en zayıf halka sizsinizdir. Daha önce hiç tam zamanlı çalışmadıysanız, değişiklik zor veya bunaltıcı olabilir. Çalışma ortamında, her patronun hataya tahammülü yoktur. Büyük olasılıkla işinizi kaybetmeyi göze alamadığınız bir ekonomide, hızlıca adapte olamamak oldukça zor gelebilir.

Stajyerlik, tam zamanlı pozisyonlara geçiş fırsatını doğuruyor. Garanti olmasa bile birçok işveren her zaman, şirketlerine değer kazandırmaya çalışır. Bir staj ile yeteneklerinizi, bağlılığınızı ve değerinizi gelecekteki işvereninize sergileme fırsatına sahip oluyorsunuz. Ayrıca işverenler, işi öğretmek için zaman ve para harcadıklarında sizi işi almaya daha meyilli olurlar.

Bu noktalar göz önünde bulundurulduğunda, stajyerlik gelecekteki kariyeriniz için hayati önem taşıyor. Staj, başarılı bir kariyere giden yolda inşa edilmesi gereken yapı taşları. Boş bir yılınız veya yaz tatiliniz olduğunda, zamanınızı anlamlı bir staj ile değerlendirmeyi düşünebilir ve geleceğinizi inşa edebilirsiniz.

Kaynak: Internsinasia.com

Etiketler