İş Arayanlar İçin En İyi 10 İş Görüşmesi İpucu

Ön yazılar, özgeçmişler ve iş başvurularının başarılı bir şekilde üstesinden gelip iş görüşmeleri için çağrılmaya başladığınızda, bir veya daha fazla iş teklifi alma amacınıza daha da yaklaşabilmek için iş görüşmesinden nasıl başarılı sonuç alabileceğinizi öğrenmenin zamanı gelmiş demektir. Randall S. Hansen’ın yazdığı bu makale, iş arayanlar için en önemli on iş görüşmesi ipucunu bir araya getirmektedir.

  1. İşveren, işe alım müdürü ve iş hakkında araştırma yapın

Bir iş görüşmesinde başarı elde etmek, iş arayan kişinin sağlam bir bilgi zemini hazırlamasıyla başlar. İşvereni, işin gerekliliklerini ve sizinle mülakat yapacak kişi veya kişilerin geçmişini iyice araştırmalısınız. Ne kadar bilgi toplarsanız, işvereni o kadar iyi anlarsınız ve akıllıca sorular sorduğunuz gibi size sorulan soruları da o kadar iyi cevaplayabilirsiniz. Şirketin internet sitesini ve yayımlanmış diğer materyalleri, arama motorlarını, araştırma araçlarını iyice tarayın; ve tanıdıklarınıza şirket hakkında sorular sorun.

  1. En sık sorulan mülakat sorularını araştırın ve cevaplarınızı hazırlayın

Mülakattan başarılı bir sonuç almanın bir diğer anahtarı ise sorulması beklenen mülakat sorularına cevaplar hazırlamaktır. İlk olarak, işe alım müdürüne ne tür bir mülakat olacağını sorun. Bire bir mi olacak, yoksa grup halinde mi? Bir kişiyle mi görüşeceksiniz, yoksa şirketin birkaç elemanıyla mı? Amacınız, size neler sorulabileceğini tespit etmeye çalışmak; spesifik örnekler ile başarılarınız etrafında toplanan detaylı ancak net cevaplar oluşturmak. Cevaplarınızı hatırlamanın en iyi yolu onları mülakatta anlatabileceğiniz şekilde hikayeleştirmek. Cevaplarınızı ezberlemeniz gerekmiyor, hatta ezberlemezseniz daha iyi ancak konuşulacak konular geliştirin. Size mülakat soruları ve cevapları konusunda yardımcı olacak mükemmel araçlar mevcut.

  1. Başarılı olmak için giyinin

Şirkete ve şirket kültürüne uygun, elde edebileceğiniz en profesyonel görüntüyü oluşturabileceğiniz bir giyim şekli planlayın. Fazla şık giyinmenin her zaman kötü giyinmekten daha iyi olduğunu; kıyafetinizin üzerinize uygun, temiz ve ütülü olması gerektiğini unutmayın. Minimum ölçüde aksesuar ve takı kullanın. Mülakat öncesinde sigara içmemeye veya yemek yememeye özen gösterin; hatta mümkünse dişlerinizi fırçalayın ya da gargara yapın.

  1. Zamanında, rahat ve görüşmeye hazır bir şekilde gelin

İş görüşmesine geç gelmenin hiçbir mazereti yoktur. Doğal bir felaket olmadığı müddetçe, ekstra evrak işlerini tamamlamak ve kendinizi mülakata hazırlamak için belirlenen zamandan 15 dakika kadar önce varmaya çalışın. Biraz daha erken gelmek de, iş yerinin dinamiklerini incelemek için bir fırsat olabilir.

İş görüşmesinden bir gün önce, özgeçmişinizin ve referans listenizin ekstra kopyalarını hazırlayın. Bir portföyünüz veya yaptığınız işlerin örnekleri varsa onları da yanınızda getirin. Son olarak, not almak için birkaç kalem ve kağıt destesi almayı unutmayın. Bir de, ofise girmeden önce telefonunuzu kapatın. Ağzınızda sakız varsa, hemen atın.

  1. İyi bir ilk izlenim yaratın

İş görüşmesinin en önemli kuralı kibar olmak ve park görevlisinden, danışma görevlisine, işe alım müdürüne kadar karşılaştığınız herkesi sıcak bir şekilde selamlamaktır. İşverenler, genellikle adayların çalışanlara nasıl davrandığını merak ederler ve herhangi bir çalışana karşı kaba ve kibirli davranırsanız iş teklifiniz bir anda iptal edilebilir. İş görüşmesi zamanı geldiğinde, görüşmeyi yapan kişinin sizi gördükten sonra birkaç saniye içinde edindiği ilk izlenimin iş görüşmesinin seyrini değiştirebileceğini unutmayın. İyi giyinerek ve erken gelerek güçlü bir etki bırakın; görüşmeyi yapan kişiyi selamlarken dik durun, gülümseyin, göz teması kurun ve sıkı ancak kemik kırmayacak bir şekilde tokalaşın. Pozitif bir tavra sahip olmanın, işe ve işverene duyduğunuz isteği göstermenin mülakatın ilk bölümünde hayati önem taşıdığını aklınızda bulundurun. Araştırmalara göre, işe alım müdürleri, adaylar hakkında kritik kararlarını mülakatın ilk 20 dakikasında veriyor.

  1. Özgün, neşeli, odaklı, özgüvenli, samimi ve net olun

Mülakat başladığında, başarılı olmanın sırrı, nitelik ve cevaplarınızın karşıya ulaşmasıdır. Amacınız her zaman özgünlük ve mülakat sorularına doğru bir şekilde cevap vermek olmalı. Aynı zamanda, amacınız bir sonraki adıma geçmek olmalı; bu yüzden becerilerinizi, deneyiminizi, işe ve işveren uygunluğunuzu gösteren cevaplar vermeniz gerekecek. Sağlam çözüm ve başarı örnekleri verin ancak cevaplarınızın kısa ve yerinde olmasına dikkat edin. En sık sorulan mülakat sorularına cevaplar hazırlayarak, görüşmeyi yapan kişileri sıkacak uzun ve başıboş cevaplardan en iyi şekilde kaçabilirsiniz. Her zaman cevaplarınızın kısa ve soruyla alakalı olmasına özen gösterin. Son olarak, görüşmeyi yapan kişi size ne kadar yem atarsa atsın, eski işvereniniz, patronunuz veya iş arkadaşlarınız hakkında sakın kötü konuşmayın. Mülakat, sizinle ve sizin iş için ideal aday olduğunuzu ortaya koymakla alakalı.

  1. Vücut dilinin önemini aklınızda bulundurun

Mülakatta en önemli şeyin verdiğiniz cevapların içeriği olmasına rağmen kötü bir vücut dili, en iyi ihtimalle dikkat dağıtıcı veya en kötü ihtimalle sizi işe almamak için bir sebep olabilir. Etkili bir vücut dili, gülümseme, göz teması, sağlam bir duruş, aktif bir şekilde dinleme ve baş sallama içerir. Kötü bir vücut dili ise kambur durmak, uzaklara bakmak, kalemle oynamak, sandalyede kıpırdayıp durmak, saçları sürekli geri atmak, yüzüne dokunmak, sakız çiğnemek veya mırıldanmayı içerir.

  1. Akıllıca sorular sorun

Araştırmalar mütemadiyen, işverenlerin, soru sorup sormamasından adayın işe olan ilgisi hakkında bir yargıya vardıklarını gösteriyor. Bu yüzden, işe alım müdürü, açık pozisyon ve beklentiler hakkındaki görüşmede oldukça titiz olsa bile, birkaç soru da siz sormalısınız. Bu, sizin araştırmanızı yaptığınızı ve meraklı olduğunuzu gösterir. Akıllı bir aday, görüşmeden günler önce soracağı soruları hazırlar, görüşme sırasında oluşabilecek ekstra sorularını ekler.

  1. Kendinizi beğendirin ve iş bitirin

En kalifiye aday, her zaman işe alınan aday değildir. Kazanan aday genellikle, sorulan sorulara cevap vermek için elinden geleni yapan ve işe, departmana ve şirkete uygunluğunu gösteren adaydır. Bazıları iş görüşmesini bir satış görüşmesine benzetir. Siz, satıcısınız ve işverene sattığınız ürün sizin, şirketin ihtiyaçlarını karşılama, problemlerini çözme ve başarıya götürme yetenekleriniz.

Son olarak, mülakat yavaşlamaya başladığında, süreçteki diğer adımları ve işverenin pozisyon hakkında karar vereceği zaman aralığını sorun.

  1. Görüşmeyi yaptığınız kişiye bizzat, e-posta yoluyla veya normal postayla teşekkür edin

Evrensel nezaket ve kibarlık, iş görüşmesinde oldukça işe yarar. Bu yüzden, görüşmeye katılan herkese teşekkür etmenin önemi, sürpriz olmamalı. Teşekkür etmeye, görüştüğünüz herkese gitmeden önce tek tek teşekkür ederek mülakatta başlayın. Mülakattan kısa süre sonra teşekkür maili ve notu yazmak size iş teklifi kazandırmayabilir ancak bunu yapmak kesinlikle, teşekkür notu gönderme zahmeti göstermeyen diğer finalistler arasında size üstünlük kazandıracak.

İş görüşmesi başarısı hakkında son fikirler

İş görüşmelerinde başarılı olmak; araştırma, pratik ve kararlılık gerektirir. Mülakata hazırlanırken ne kadar çaba harcarsanız, iş teklifi elde etmek konusunda o kadar başarılı olursunuz. Özellikle bu on iş görüşmesi ipucunu hatırlar ve izlerseniz.

Kaynak: Livecareer.com 

Etiketler