Mutlu İnsanların Sık Yaptığı 7 Şey

Mutluluk: Herkes ister ancak oldukça az kişi mutluluğa doyar, özellikle 40’lı yaşlara gelince.

İyi haber ve kötü haber: Ne yazık ki, mutluluğunuzun takriben %50’sini çoğunlukla kalıtsal olan kişisel özellikleriniz belirliyor. Yani mutlu hissetme ihtimalinizin yarısı esasen kontrolünüzün dışında.

Ancak bu, mutluluk seviyenizin %50’sinin tamamen sizin kontrolünüzde olduğu anlamına geliyor. İlişkiler, sağlık, kariyer vs. Yani genetik olarak bir nebze hüzünlü olmaya meyilli olsanız bile kendinizi daha mutlu etmek için bir şeyler yapabilirsiniz.

Jeff Haden yazısında şöyle anlatıyor:

1. İyi arkadaşlar edinin

Maddi bir karşılığı olduğu için ortaklardan, müşterilerden, çalışanlardan, bağlantılardan vs. oluşan profesyonel bir network oluşturmaya odaklanmak kolay.

Ancak sadece profesyonel dünyada veya sosyal medyada değil, gerçek arkadaşlar edinmenin su götürmez bir karşılığı var. Arkadaş sayısının artması, daha fazla kişisel mutlulukla ilişkili. Arkadaş sayınızı iki katına çıkarmak mutlu hissetmeniz bakımından gelirinizi %50’ye kadar artırmak gibi.

Bu yeterli değilse, güçlü sosyal ilişkileri olmayan insanların belirli bir zaman aralığı için hayata kalma şansları diğerlerine oranla %50 daha az. Bu düşünce yalnızlığı sevenler için çok korkunç.

İş dışında arkadaşlar edinin. İşte arkadaşlar edinin. Her yerde arkadaş edinin.

Gerçek arkadaşlar edinin. Daha uzun ve daha mutlu bir hayat yaşayacaksınız.

2. Minnettarlığınızı aktif olarak dile getirin

Bir araştırmaya göre, birbirleriyle etkileşimlerinde memnuniyetini dile getiren çiftlerin ilişki bağları ve tatminlerinin ertesi gün hem memnuniyetini dile getiren hem de karşı taraf için geliştiği görüldü. Araştırmanın yazarları, ilişkilerde memnuniyetin aşı gibi olduğunu söyledi.

Elbette bu durum işte de geçerli. Çalışanların sıkı çalışması için minnettarlığınızı dile getirdiğinizde iki taraf da daha iyi hissedecek.

Bir diğer kolay yöntem ise her gece memnun olduğunuz birkaç şeyi yazmak. Bir araştırmada, haftada bir şükrettikleri beş şeyi yazan kişilerin 10 haftanın sonunda %25 daha mutlu olduğu ortaya çıktı.

Mutlu insanlar sahip olmadıklarına odaklanmak yerine sahip olduklarına odaklanırlar. Sahip olmadıklarınıza odaklanmak sizi, kariyerinizde, ilişkilerinizde, banka hesabınızda vs. daha fazla istemeniz için motive eder. Ancak çoktan sahip olduklarınızı düşünürseniz ve bunlar için şükrederseniz daha mutlu olacaksınız.

Aynı zamanda, hala büyük hayalleriniz varsa bile, bu size birçok şeyi daha önce başardığınızı ve kendinizle gurur duymanız gerektiğini hatırlatacak.

3. Aktif olarak hedeflerinizin peşinden gidin

Peşinden gitmediğiniz hedefler hedef değildir, hayaldir ve hayaller sadece hayal ederken sizi mutlu eder.

Oysa hedeflerinizin peşinden gitmek sizi mutlu eder. Yazar David Niven’a göre; peşinden gideceği bir hedef belirleyen insanlar, hayatlarından %19 ihtimalle daha fazla memnun olurlar ve kendileri hakkında %26 ihtimalle daha fazla pozitif hissederler.

Sahip olduklarınıza şükredin ve aktif olarak daha fazlasını başarmak için uğraşın. Büyük bir hedefin peşinden gidiyorsanız, onu başarmaya yaklaştıran her adımınızda sırtınızı sıvazlayın.

Fakat, şu anda olduğunuz yerle bir gün olmak istediğiniz yeri kıyaslamayın. Şu anda olduğunuz yerle birkaç gün önce olduğunuz yeri kıyaslayın. Böylece, tamamladığınız düzinelerce şey ve şükretmek için hiç bitmeyecek bir stoğunuz olduğunu göreceksiniz.

4. Mümkün olabildiğince iyi olduğunuz şeyleri yapın

Aç ancak mutlu sanatçı klişesini hatırlıyor musunuz? Doğruymuş. Sanatçılar, kazançları diğer beceri gerektiren mesleklere oranla oldukça düşük olmasına rağmen yaptıkları işten fazlasıyla memnunlar.

Neden mi? Yaptığınız işi ne kadar severseniz kendinizi o kadar başarılı hisseder, o kadar mutlu olursunuz.

Shawn Anchor “Mutluluk Avantajı” (The Happiness Advantage) kitabında, kendilerine özgü yeteneklerini seçen ve haftanın her günü bu yeteneklerini yeni bir şekilde kullanan gönüllülerin önemli ölçüde daha mutlu olduklarını ve daha az depresif hissettiklerini söylüyor.

Her şeyi bırakıp sadece sevdiğiniz şeyi yapmayı düşünmek tabii ki mantıksız. Fakat, başarılı olduğunuz şeyi daha fazla yapmanın bir yolunu bulabilirsiniz. Kuvvetli yanlarınızı daha çok kullanabileceğiniz alanlara ürünlerini ve servislerinizi yönlendirmekle başlayın. İyi bir antrenörseniz daha fazla insana antrenörlük yapmanın bir yolunu bulun. İyi bir satış elemanıysanız, idari görevlerinizi kolaylaştırmanın bir yolunu bularak daha fazla müşterinin karşısına çıkın.

Herkesin çok iyi yaptığı en azından birkaç şey vardır. Bu şeyleri daha sık yapmanın bir yolunu bulun. Daha mutlu ve muhtemelen daha başarılı olacaksınız.

5. Verin

Genellikle cömert bir davranış olarak görülse de vermek, alandan çok verene faydalı olabilir. Sosyal destek sağlamak, almaktan daha faydalı olabilir.

İhtiyacı olan birine yardım etmenin muhteşem hissettirdiğini hepimizin bildiğini düşünüyorum. Yardım etmek tatmin verici olmasının yanı sıra, nispeten ne kadar şanslı olduğumuzu göstererek sahip olduklarımıza şükretmemiz gerektiğini hatırlatıyor.

Ayrıca, almak kontrolümüzün dışında olan bir şey. Yardıma ihtiyacınız varsa veya sadece yardım istiyorsanız, başkalarının size yardım etmesini sağlayamazsınız. Ancak yardım edip etmemek sizin kontrolünüzde.

Bu, şu anlama geliyor; en azından bir dereceye kadar mutluluğunuzu her zaman kontrol edebilirsiniz çünkü vermek sizi mutlu eder.

6. Kararlı bir şekilde maddi şeyler peşinde koşmayın

Para önemli. Para birçok kapıyı açıyor. Seçimler yaratmak için en önemli şeylerden birisi.

Ancak bir noktadan sonra, para insanları daha fazla mutlu etmez. Yılda 75 bin dolar civarında kazandıktan sonra para, size daha fazla veya daha az mutluluk satın alamaz. Araştırmacılar, “75 bin doların ötesinde daha yüksek gelir ya mutluluğa giden yoldur ya da mutsuzluktan veya stresten kurtulmanın yoludur.” diyor.

“Belki de 75 bin dolar; daha fazla gelirin bireylerin, sevdikleri insanlarla zaman harcama, acı ve hastalıklardan kaçınma ve boş zamanların tadını çıkarma gibi duygusal mutlulukları için önemli olanları yapma yeteneklerini artık geliştirmediği sınırın eşiğidir.”

Eğer bu sizin için yeterli değilse bu da başka bir alıntı: “Hayattaki materyalist dürtü ve tatmin, zıt yönde bağlantılı.” ya da başka bir deyişle, “Mülk peşinde koşmak sizi mutsuz eder.”

Bunu, daha büyük bir ev sendromu olarak düşünün. Daha büyük bir ev istiyorsunuz. Daha büyük bir eve ihtiyacınız var. Gerçekten ihtiyacınız yok ancak böyleymiş gibi hissediyorsunuz. Alıyorsunuz. Hayat çok güzel… Birkaç ay sonra daha büyük bir evde yalnız olduğunuzu fark edene kadar.

Yeni her zaman, yeni standartınız olur.

Eşyalar, sadece anlık mutluluk patlamaları yaşamanızı sağlar. Daha mutlu olmak istiyorsanız daha eşyanın peşinden koşmayın. Bunun yerine daha fazla deneyim peşinde koşun.

7. Yaşamak istediğiniz hayatı yaşayın

Palyatif bakımda çalışan Bonnie Ware, sadece birkaç aylık ömrü kalan hastalarla vakit geçiriyordu. Bu hastaların dile getirdikleri en büyük pişmanlıkları, başkalarının onlardan bekledikleri hayatı yaşamak yerine kendilerine sadık bir hayat yaşama cesaretini gösterememek.

Diğer insanların, özellikle tanımadığınız insanların, ne düşündüğünün önemi yok. Başka insanların sizden yapmanızı istediklerinin bir önemi yok.

Sizin umutlarınız, sizin hayalleriniz, sizin hedefleriniz… Hayatınızı kendinize göre yaşayın. Etrafınızda sizi destekleyen, olmanızı istedikleri sizi değil gerçek sizi önemseyen insanlar olsun.

Sizin için doğru olan tercihler yapın. Bunları duyması gereken insanlara gerçekten söylemek istediğiniz şeyleri söyleyin. Duygularınızı ifade edin. Durun ve gülleri koklayın. Arkadaş edinin ve onlarla iletişimde kalın.

Ve en önemlisi, mutluluğun sizin tercihiniz olduğunu unutmayın. Mutlu olma ihtimalinizin %50’si sizin kontrolünüzde. Bu yüzden sizi daha mutlu eden şeyleri daha fazla yapmaya başlayın.

Etiketler