Zappos CEO’su Tony Hsieh’in E-Posta Tekniği

Dünyadaki en ilginç insanlardan birine soru sorma fırsatı elinize geçtiğinde, bazen en büyüleyici cevaplar en basit sorulara geliyor. Tony Hsieh pratik ipuçlarını, sabah rutinlerini ve kendisine enerji veren şeyleri Thrive Global‘a anlattı.

Thrive Global: Yataktan çıktıktan sonra ilk yaptığınız şey nedir?
Tony Hsiesh: 1. 15-30 dakika yatağın içinde beyin fırtınası yapıyorum.
2. 30-60 dakika bir şeyler okuyorum.
3. Kahve hazırlıyorum.

TG: Size enerji veren nedir?
TH: Beyin fırtınası yaparken sıra dışı şeyler düşünmeyi seviyorum.

TG: Hayatınızdaki gizli ipucunuz nedir?
TH: “Delivering Happiness” kitabımı yazarken, mutluluk biliminin ana iskeletlerinden bir tanesini öğrendim. Mutluluk 4 şeyden oluşuyordu: Algılanan kontrol, algılanan gelişim, bağlantılılık (ilişkilerin sayı ve derinliği), ve sizin için anlamlı olan sizden daha büyük bir şeyin parçası olmak. Bu nedenle hayatımda karar vermeye çalışırken bu dört şeyden en az birini arttıracak olmasını temel alıyorum.

TG: Telefonunuzla ilişkiniz nasıl? Sizinle mi uyuyor?
TH: Telefonumu çalar saat olarak kullanıyorum ama uyurken beni rahatsız etmesin diye sessize alıyorum.

TG: E-postalarınızla nasıl başa çıkıyorsunuz?
TH: Dün kutusu diye bir teknik yarattım. Buna göre sadece dün gelen e-postaları kafama takıyorum. Böylece gerçek bir son nokta, tamamlama ve ilerleme hissi oluşuyor.

TG: İş yerinde beklenmedik bir şekilde 15 dakika boşluk bulsanız nasıl değerlendirirsiniz?
TH: Öğleden sonraysa ve etrafta bir yatak veya kanepe varsa, güç şekerlemesi yapardım 🙂

TG: En son ne zaman mahvolduğunuzu hissettiniz ve sebebi neydi?
TH: Beni o noktaya getirmeyecek, iyi bir iş yaptığımı düşünüyorum. Genellikle, enerjimin ve motivasyonumun her zamankinden düşük olduğunu hissettiğimde ara veriyorum, geziniyorum veya dinlendirici bir şeyler yapmak için kendime zaman ayırabileyim diye toplantılarımı iptal ediyorum.

TG: Sevdiğiniz ve size güç veya huzur veren bir sözü paylaşabilir misiniz?
TH: “Kendini bil”

Tony Hsieh 1999 yılında, kurucu ortağı olduğu LinkExchange’i Microsoft’a 265 milyon dolar karşılığında satarak danışman ve sermayedar olarak Zappos’a katıldı. Zamanla CEO olan Hsieh, 1999 yılında neredeyse hiç satış yapmayan Zappos’un bugünkü multi-milyar dolarlık şirket olması yolunda büyümesine yardımcı oldu. Şirket 2009 yılında 1.2 milyar dolarlık bir anlaşmayla Amazan tarafından devralındı. Tony şu anda bir Airstream’de, Vegas’ın şehir merkezine yakın bir lokasyonda her gece kamp ateşinin keyfini çıkaran köpeği Blizzy ve iki alpakasıyla yaşıyor.

Etiketler