Hepimiz İşte Hatalar Yapıyoruz, Önemli Olan Sonrasında Nasıl Tepki Verdiğimiz

Evet, bu incitir. 20 yıl önce amirimin ofisinde dikilirken, bana kısık bir ses tonuyla bir şeyin üstesinden gelemediğimi söylüyordu. Gerçekten hayranlık duyduğum bir liderdi ve onu hayal kırıklığına uğrattığımı bilmek söylediklerini daha da acı verici yapıyordu. Neredeyse bana bağırmasını diliyordum.

Bir saat kadar öncesinde, gerilim dolu bir çalışma sırasında 50 kadar kişinin önünde patronuna, kontrolümde olan ekip akıllı uydu fırlatma hazırlığıyla alakalı bir problemi çözmeye çalışırken sessiz olmasını söyledim. O zamanlar 26 yaşında bir hava kuvvetleri kaptanıydım. Patronum 40’lı yaşlarında bir albaydı ve onun patronu 50’li yaşlarında CIA’in üst düzey bir yetkilisiydi. Fazla söze gerek yok, CIA yetkilisi çalışma sırasında ona karşı sesimi yükseltmemden rahatsız olmuştu. Ve bunu patronuma da söylemişti.

Mesele şu ki, ekseriyetle haklıydım. CIA yetkilisi varolan protokolü kırmıştı ve amirim de bunu kabul etmişti. Ancak ortalık yerde üst düzey bir yetkiliye ters cevap vermemin doğru olmadığını gerektiği gibi ifade etti. Büyük bir hata yapmıştım. Kariyerimi kısıtlayacak türden bir hata. O anda, gözümün önünden patavatsızlığım yüzünden onur kırıcı bir şekilde ordudan atıldığım geçti. Ne yapmalıydım?

O an için şansım yaver gitti ve böyle durumlarda atılacak en iyi adımın o günden sonra öğrendiğim şey olduğunu anladım. İlk olarak, her şeyi batırdığımı kabul ettim. Batırdığınızda mücadele etmenizin bir anlamı yok. Bunu yaparak kendinizi önemsiz ve özgüvensiz gösterirsiniz. O tepki, ne kadar büyük olduğu fark etmez tedbirli bir hatadan daha fazla patronunuzun ve etrafınızdakilerin aklında kalacak.

İkincisi, durumu düzeltmek için ne yapabileceğimi sordum; ilk adım olarak üst düzey CIA yetkilisinden özür diledim. Amirim bunun gerekli olmadığını söyledi, bunu halledecekti. Ancak benimle ve benim için çalışanlara batırdığımı itiraf etmem gerektiğini söyledi. Özür dilemek, alınanları birdenbire yumuşatıyor ve kıymetli ilişkiler inşa etmeye yardımcı oluyor. Ve bunu hiç beklemeyenlere böyle itiraflarda bulunmanın daha da büyük bir etkisi var.

Üçüncüsü, olanları kendi kafamda yeniden hesapladım ve daha uygun davrandığım bir senaryoyu kafamda oynattım. Bu, benzer bir durumla karşılaşırsam, daha iyi başa çıkabilmem için zihinsel bir kontrol listesi özümsememe yardımcı oldu.

Son olarak, sonraki haftalarda hatama alçakgönüllü bir şekilde gönderme yapmanın bir yolunu buldum. Bu hassas bir denge. Çünkü fazla arsız bir hal alırsa kabalık olarak algılanabilir. Ancak kendi hatalarınızı küçümsemek etkileşimde bulunduğunuz insanlara karşı daha insani görünmenizi sağlayabilir.

“Hayatımdaki en kötü hatalardan bazıları saç kesimlerimdi.” diyen The Doors solisti Jim Morrison’ın aksine, kariyeriniz boyunca muhtemelen daha önemli ihlallerle başa çıkmak zorunda kalacaksınız. Bu zamanlarda, hatalarınız ölümcül gelebilir. Ancak çoğu zaman öyle değildir ve göründüğünden daha düzeltilebilir şeylerdir. Derin bir nefes alın ve telafi etmek için kasıtlı ve gerçekçi davranın. Pes etmeyeceksiniz.

Kaynak: Weforum.org
Harvard Business School’un dijital girişimi HBX’te direktör olan Patrick Mullane tarafından yazılmış ve CareerTalks ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Etiketler