Gerçek Dünyaya Adım Atan Y Kuşağı İçin 7 İpucu

Okuldan gerçek dünyaya geçiş heyecanlı bir süreç olabilir ancak belirsizlik ve stresle dolu mücadeleler karşınıza çıkabilir. Yeni bir hukuk fakültesi mezunu olarak, uzun yıllardır okul hayatımın merkezi halindeydi. 20 yıl boyunca öğrenci olduktan sonra yakın zamanda gerçek dünyaya adım attım ve çalışan bir profesyonel olarak yolculuğuma başladım. İşte gerçek dünyaya büyük geçişi yapmak üzerine birkaç ipucu:

1. Size enerji veren bir sabah rutini oluşturun

Güne başlangıç şekliniz gidişatı belirler ve gününüzün geri kalanının nasıl gelişeceği üzerinde büyük bir etkisi vardır. Gece dış dünyayla bağlantınızı keserek ve yatağa erken girerek başlayın. Telefonunuzu yatağınızdan uzağa koyun ki alarmınızı kapatmak için kalkmanız gereksin. Benim sabah rutinim canlandırıcı müzik çalmak ve sıcak bir duş almayı içeriyor.

2. Erkenden profesyonel bir gardırop oluşturarak başlayın

Profesyonel bir gardırop oluşturmak pahalı ve zaman alıcı olabilir. Bir gecede profesyonel bir gardırop oluşturmanız gerekmiyor. Yavaş yavaş ve düzenli olarak birkaç parça alarak başlayın. Bir veya iki tane kaliteli profesyonel takım elbise veya yıllarca giyilebilecek elbiseler gibi temel şeylerle başlayın.

3. Boş zamanlarınızı nasıl kullanacağınızı planlayın

Çalışan bir profesyonel olarak üniversiteden daha fazla boş zamanınız olduğunun farkına varabilirsiniz. Bu boş zamanları sevdiğiniz şeyleri yaparak kullanın. Boş zamanlarınızı seyahat etmek, yemek yapmak, aile ve arkadaşlarla daha fazla zaman geçirmek veya eğlenceli kitaplar okumak gibi hayatınızı zenginleştirecek aktiviteler yaparak geçirin.

4. Kişisel zindeliğinize yatırım yapın

Zindelik sadece egzersiz yapmak değil, bundan çok daha fazlası. Kişisel zindelik günlük başarınız için çok önemli; fiziksel, zihinsel ve spiritüel sağlığınız arasındaki gerçek dengeyi kapsıyor. Vücudunuza, aklınıza ve ruhunuza iyi davranın. Sağlam bir kişisel zindelik zemini oluşturmak profesyonel başarı ve gelişim için azami öneme sahip. Kişisel zindelik aktivitelerimden bazıları ayda bir kez masaj ve Mississippi nehri boyunca günlük yürüyüş yapmak.

5. Öğrenme eğrisi sizi korkutmasın

Üniversite sizi gerçek hayata tutunmaya hazırlamaz. Bir öğrenme eğrisi olacaktır ancak korkmamalısınız. Bu yeni yolculuğun en heyecanlı kısmı öğrenilecek çok şey olması. Bu yeni sayfayı ve size öğreteceği şeyleri iple çekmelisiniz. Bu yolda karşınıza çıkacak her tecrübe profesyonel gelişiminizde faydalı olacak.

6. Para konusunda sağduyulu olun ve birikim yapmayı öğrenin

Bütçe yaparak ve finansal hedefler belirleyerek başlayın. Kendinize finansal olarak 10 veya 20 yıl sonra yolun neresinde olmak istediğinizi sorun. Dar günler için acil durum fonu oluşturun. Daha da önemlisi faturalarınızı zamanında ödeyin. Hayat çok yoğun olabilir, faturalarınızın zamanında ödendiğinden emin olmak için otomatik ödemeden faydalanın. Mezun olmadan önce parayla ilgili temel şeyler ve yatırım üzerine kitaplar okumaya başladım. Suze Orman’ın “The Money Book for the Young, Fabulous, & Broke” kitabını şiddetle tavsiye ederim.

7. Hayatı dolu dolu yaşayın

Hayat hızlı bir şekilde geçer. Ben 26 yaşıma girdim ve yaşlı hissetmeye başladım. 13 yaşına daha dün girmişim gibi geliyor. Son doğum günüm hayatın hızlı ilerlediğini hatırlatan büyük bir uyandırma sinyaliydi. Hayatın getirdiği her anın tadını çıkarın. Hayatta her şeyin cevabına sahip olmak zorunda değilsiniz. Bazen hayatın güzelliği yol gittikçe öğrenmekte. Hatalar yapacaksınız ancak bu hatalardan ders alın ve gelişin.

Kimbrely Dandridge tarafından Forbes.com için yazılmış CareerTalks ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Etiketler