Gerçekten Kendinden Emin İnsanların Farklı Yaptığı 10 Şey

Gerçek özgüvenin, insanların güvensizliklerini maskelemek için sergiledikleri sahte özgüvenin tam aksine, kendine özgü bir duruşu vardır. Kesin olan bir şey varsa gerçekten kendinden emin insanlar her zaman şüpheli ve ürkek olanlara üstün gelirler. Çünkü başkalarına ilham verirler ve bir şeylerin olmasını sağlarlar.

“Yapabileceğinizi düşünüyorsanız da, yapamayacağınızı düşünüyorsanız da; haklısınız.” – Henry Ford

Mentalitenizin başarılı olma beceriniz üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu söyleyen Ford’un bu fikri, Melbourne Üniversitesi’nde yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçlarıyla da desteklendi. Araştırmada kendinden emin insanların herkesten daha yüksek maaşlar aldığı ve daha hızlı terfi aldığı ortaya çıktı.

Gerçekten de, kendinden emin kişiler karşılaştıkları herkes üzerinde derin bir etki bırakıyorlar. Ancak bunu başarmalarının tek sebebi içeride, kendi üzerlerinde nüfuzlarını kullanmaları.

Biz sadece dışarıya yansıyanı görüyoruz. Yenilik yaptıklarını, fikirlerini ifade ettiklerini ve daha büyük ve daha iyi şeyler için kendilerini öne sürdüklerini görüyoruz.

Ve buna karşın en önemli bölümü kaçırıyoruz.

Bu kadar kendinden emin olmak için geliştirdikleri alışkanlıkları görmüyoruz. Her gün sahne arkasında peşinden gittikleri şey bir zevk işi.

İnsanlar zamanla değişen şeylerden etkilenirken kendinden son derece emin kişilerin özgün alışkanlıkları sabit kalır. Üzerine odaklanılmış hedefleri, öykünebileceğiniz ve özümseyebileceğiniz bu alışkanlıklar tarafından yönlendirilir.

1. Açık bir şekilde konuşurlar

Gerçekten kendinden emin insanların ağzından, “Hımm,” “Emin değilim,” ve “Sanırım” gibi sözler duyamazsınız. Kendinden emin insanlar kesin konuşurlar çünkü fikirlerinizi inançla ifade etmezseniz karşınızdakilerin sizi dinlemesinin zor olacağınız bilirler.

2. Küçük zaferler ararlar

Kendinden emin insanlar, sonunda küçük bir zafer bile olsa kendilerini zorlamaktan ve yarışmaktan hoşlanırlar. Küçük zaferler beynin ödül ve motivasyondan sorumlu bölgelerinde yeni androjen alıcılar yaratır. Androjen alıcılardaki artış testosteronun etkisini arttırarak özgüveni ve başka zorlukların üstesinden gelme hevesini arttırır. Bir dizi küçük zaferleriniz olduğunda, özgüveninizdeki artış size aylarca yetebilir.

3. Egzersiz yaparlar

Doğu Ontario Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen araştırmada, 10 hafta boyunca haftada 2 gün egzersiz yapan kişilerin sosyal, akademik ve atletik yönden daha yetkin hissettikleri ortaya çıktı. Aynı zamanda vücut imajlarını ve özsaygılarını da daha yüksek derecelendiriyorlar. En iyisi ise, özgüvenlerindeki artış vücutlarındaki fiziksel değişikliklerden ziyade, egzersizden sonra oluşan ani ve endorfinden beslenen pozitiflikten kaynaklanıyor.

4. İlgi beklemezler

İnsanlar çaresizce ilgi çekmeye çalışan insanlardan sıkılırlar. Kendinden emin insanlar, kendileri olmanın önemli olduğunu kanıtlamaya çalışmaktan daha etkili olduğunu bilirler. İnsanlar hemen davranışınızın farkına varırlar ve kimi tanıdığınız veya kaç kişiyi tanıdığınızdan çok doğru tavrınız ilgilerini çeker. Kendinden emin insanlar her zaman doğru davranırlar.

Kendinden emin insanlar nüfuz uzmanıdır. Bir başarı için dikkat çekiyorlarsa, hemen kendilerini bu noktaya getirmek için çok çalışan diğer insanlara dikkat çekerler. Takdir veya övgü peşinde koşmazlar çünkü onların özdeğerleri içeriden gelir.

5. Kesin yargıda bulunmazlar

Kendinden emin insanlar diğerleri hakkında kesin yargıda bulunmazlar çünkü herkesin kattığı bir şeyler olduğunu bilirler ve kendileriyle ilgili iyi hissetmek için başkalarını azarlamalarına gerek yoktur. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak kısıtlayıcıdır. Özgüvenli insanlar başkalarını tartarak ve tanıştıkları herkesi değerlendirip değerlendirmedikleri konusunda endişelenerek vakit harcamazlar.

6. Mutlulukları içten gelir

Mutluluk özgüvenin önemli bir elementidir çünkü yaptığınız şeyden emin olmak için olduğunuz kişiden mutlu olmalısınız. Özgüvenle dolup taşan insanlar, memnuniyetlerini ve tatminlerini başka insanların başarılarıyla ilgili fikirlerinden değil kendi başarılarından alırlar.

7. Az konuşur, çok dinlerler

Kendinden emin insanlar konuşmaktan daha çok dinlerler çünkü kanıtlayacakları bir şey yoktur. Kendinden emin insanlar, aktif olarak dinleyerek ve başkalarına dikkatini vererek öğrenme ve gelişme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu bilirler. Etkileşimleri kendilerini kanıtlamak için bir fırsat olarak görmek yerine, etkileşime odaklanırlar. Çünkü bunun insanlara karşı daha keyifli ve daha verimli bir yaklaşım olduğunu bilirler.

8. Risk alırlar

Kendinden emin insanlar bir fırsatla karşılaştıklarında değerlendirirler. Yanlış gidecek şeyler için endişelenmek yerine kendilerine, “Beni durduran ne? Neden yapmayayım?” diye sorarlar ve üzerine giderler. Korku onları durdurmaz çünkü denemeden asla başaramayacaklarını bilirler.

9. Yanılmaktan korkmazlar

Kendinden emin insanlar yanıldıklarının ortaya çıkmasından korkmazlar. Destekleyip desteklemeyeceklerini görmek için fikirlerini ortaya atarlar çünkü yanıldıkları zamanlardan ders alırlar ve eğer haklılarsa diğer insanlar onlardan ders alır. Kendine güvenen insanlar yapabileceklerini bilirler ve yanılmayı kişisel bir zayıflık olarak görmezler.

10. Diğer insanların başarılarını kutlarlar

Özgüvensiz insanlar ilişkilerinden sürekli şüphe duyarlar. Bundan dolayı tüm ilgiyi üzerlerine çekmek isterler ve kendi değerlerini kanıtlamak için diğerlerini eleştirirler. Kendinden emin insanlar ise ilişkileriyle ilgili endişelenmezler çünkü kendi değerleri içten gelir. Güvensiz bir şekilde içeriye odaklanmaktansa dışarıya odaklanırlar. Böylece diğer insanların sunduğu harika şeyleri de görebilirler. İnsanları katkıları için takdir etmek bunun doğal bir sonucudur.

Özetle

Özgüven inşa etmek bir yolculuktur, bir varış noktası değil. Daha özgüvenli olmak için daha iyi bir geleceğin peşinden gitmek konusunda hevesli olmalısınız.

Bu yazı Dr. Travis Bradberry tarafından The Huffington Post için yazılmış CareerTalks ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Etiketler