Çalışırken İşe Yaramaz Notlar Almayı Bırakmanın Yolu

İster bir öğrenci, ister toplantılar sırasında not alan biri, ister sektör konferanslarının müdavimi olun, etkili not alma, size oldukça fayda sağlayacak bir beceri.

Okul hayatımız süresince yıllarca not almamıza rağmen çoğumuz etkili not nasıl alınır öğrenemiyoruz ve işe yaramaz yöntemlerle vaktimizi harcıyoruz.

Ne yazık ki not almak konusunda en yaygın kullanılan yöntemler bile işe yaramıyor.

NEYİ YANLIŞ YAPIYORUZ?

Kitaplarınızı veya kendi notlarınızı fosforlu kalemle çiziyor musunuz? Önemli noktaların altını çiziyor musunuz? Zaman zaman hafızanızı tazelemek için kendi notlarınızı yeniden okuyor musunuz?

Kötü haber: Bu teknikler tamamen gereksiz.

Aslına bakarsanız altını çizmek o kadar kötü bir çalışma şekli ki hatırlama yeteneğinize bile zarar verebilir. Çünkü belli notların altını çizip orjinal bağlamdan kopardığınız için zihninizde bağlantı kurmayı ve bu yüzden bu notları hatırlamayı daha da zorlaştırıyor.

Araştırmalara göre en etkili not alma teknikleri aktif olanlar. Buna karşın yeniden okumak, vurgulamak ve altını çizmek pasif teknikler. Hatırlamak istiyorsak öğrenmek istediğimiz materyal ve notlarımızla büyük ölçüde etkileşim içinde olmalıyız.

Aldığımız notların harcadığımız emeğe değer olması için hangi aktif teknikleri kullanabiliriz?

NOTLARINIZI ELLE YAZIN

Başlangıç olarak nerede olursa olun not almak için laptop kullanmayın. Laptopla not alanlar ile el yazısıyla not alan öğrencileri karşılaştıran birçok araştırmada laptopla not almanın bilgileri hatırlamak konusunda en kötü yöntem olduğunu ortaya çıkardı.

İlk araştırmada, öğrencilere bir konferans videosu izletildi. 30 dakika boyunca zorlu zihinsel görevleri tamamladıktan sonra videodaki materyalle ilgili bir sınava girdiler.

El yazısıyla not alan öğrencilerin laptopla not alan öğrencilere göre bilgileri hatırlamak konusunda daha iyi oldukları görüldü. Araştırmacılar öğrencilerin notlarını incelediklerinde bunun sebebine dair bir ipucu buldu. Laptopla not alanlar videoyu harfi harfine not alırken elle not alanlar bunu yapmak için yeterince hızlı değillerdi. Hızlı bir şekilde harfi harfine bilgileri yazdığımızda zihinlerimizi yeterince meşgul etmeden not alırız. Düşünmemize gerek olmadan, karşımızdakinin söylediğine dikkat etmeden ağzından çıkan her şeyi yazarız.

İkinci araştırmada araştırmacılar laptopla not alanlara harfi harfine not almalarını özellikle söyledi.

Bu deneyde sadece elle not alanlar sınavda daha başarılı olmakla kalmadı aynı zamanda laptopla not alanlar yine videodakileri harfi harfine yazdı. Açık bir şekilde uyarılmaları hiçbir şeyi değiştirmedi.

Üçüncü bir araştırmada araştırmacılar öğrencilere 30 dakika yerine bir hafta ve sınavdan önce notlarını gözden geçirmeleri için 10 dakika verdi. Bir kez daha, elle not alanlar daha iyi sonuç elde etti ancak elle not alanlar arasında sınavdan 10 dakika önce bilgilerini gözden geçirenler daha başarılı oldu.

Kısacası elle not almak bilgisayarla not almaktan daha iyi bir yöntem ancak sınavdan önce notlarınızı gözden geçirdiğinizde daha iyi işe yarıyor.

Notlarınızı el yazısıyla almak çok yavaş gibi görünse de yazınızı hızlandırmak için kısaltmalar kullanmayı öğrenebilirsiniz. Eski kısaltma teknikleri için seslerle ve kelimelere karşılık gelen çizgileri öğrenmek için saatler harcamak gerekse de yeni kısaltma yöntemleri İngilizce alfabeye oldukça benziyor.

BULLET JOURNAL KULLANIN

Elle aldığınız notlarınızı düzenli bir şekilde tutmak için bu notları sayfaya, sayıya ve konuya göre sıralamak; fikirleri, notları, görevleri ve diğer bilgileri hızlı ve açık bir şekilde kategorize ettmek için bir sembol dizisi kullanmak faydalı olacaktır.

Neyse ki bunu kendi başınıza yapmanız gerekmiyor. Bullet Journal sistemi her not defterine uygun olacak şekilde tasarlandı ve bütün notlarınızın bir yerde düzenli bir şekilde saklanmasını sağlıyor.

Bullet Journal’ın temel organizasyonel kısımları şöyle:

1. Not defterinizin ilk birkaç sayfasını fihristiniz için ayırın ve ondan sonraki sayfaları numaralandırın (veya sayfa numaraları olan bir defter alın).

2. İlk boş sayfayı açın ve not aldığınız konuyla alakalı bir başlık atın. Toplantının adı ve tarihi olabilir, toplantı yaptığınız kişinin veya not aldığınız defterin adı olabilir.

3. Fihristinize geri dönün ve daha sonra bulmak için başlığı ve sayfa numarasını not alın.

Bullet Journal sistemi notları, organizasyonları ve görevleri işaretlemek için belli bir sembol dizisi kullanır. Gerekirse farklı kategorileri gizlemek için siz de kendi sembollerinizi ekleyebilirsiniz. Mesela bir meslektaşınızla birlikte takip etmeniz gereken bir fikri veya herhangi bir şeyi belirtmek için bir ikon ekleyebilirsiniz.

Sistemde ayrıca ay boyunca veya günlük olarak randevuları ve önemli organizasyonları takip etmek için basit bir plan var. Her şeyin bir defterde olmasını istiyorsanız, Bullet Journal sistemi ve kullanışlı fihrist yöntemi notlarınızın takibini yapmayı ve daha sonra onları bulmayı kolaylaştırabilir.

ÇİZEREK NOT ALIN

Bu madde kulağa aptalca gelebilir ancak kulak verin. Bir araştırmaya göre bir şeyi çizdiğinizde onu hatırlama ihtimaliniz daha yüksek.

Bir dizi araştırma kelimeleri hatırlamak için çizimi, yazma ve diğer yöntemlerle karşılaştırdı ve çizimin diğerlerine üstüne geldiğini buldu.

İlk araştırmada, katılımcılara çizimi kolay bir dizi kelime verildi (elma gibi) ve kelimeyi yazmaları veya çizmeleri söylendi. Bütün katılımcıların aynı süreyi harcadıklarından emin olmak için her kelime için 40 saniye verildi ve bütün süreyi kullanmaları istendi. Böylece tekrar tekrar yazacak veya çizecek; veya bir kez yaptıktan sonra süsler ve detaylar ekleyebileceklerdi.

Sonrasında katılımcılara kaç tane kelimeyi hatırladıkları sorulduğunda çizenlerin iki kat daha iyi hatırladığı görüldü.

Daha sonra yapılan araştırmalarda objenin özelliklerini (renk, boyut, şekil gibi) not almak, objenin mental görüntüsüne odaklanmak ve objenin bir fotoğrafına bakmak gibi yöntemlerle çizim yöntemi karşılaştırıldı.

Katılımcıların hafızaları test edildiğinde çizim yöntemi her seferinde en iyi sonucu verdi.

Araştırmacılar çizim yönteminin çeşitli yetenekleri bir araya getirdiği için işe yaradığını düşünüyor. Bir objeyi çizerken fiziksel özelliklerini düşünmek, zihnimizde canlandırmak ve kağıt üzerinden ifade etmek için motor becerilerimizi kullanmak zorundayız. Araştırmacılara göre bu beceriler bir araya geldiğinde objeleri, kelimeleri kopyaladığımızda veya objenin fotoğrafına baktığımızda hatırladığımızdan daha canlı bir şekilde hatırlıyoruz.

Çizerek not almak yeni bir şey değil. Aslında, bir ismi var: Sketchnotes. Sketchnotes Tasarımcı Mike Rohde’un “The Sketchnote Handbook” ve “The Sketchnote Workbook” kitaplarıyla popüler hale geldi. Rohde, konferanslarda her noktayı not almak yerine şekiller ve resimler çizerek ana fikri daha iyi anladığını söylüyor; ve bu yönteme sketchnotes adını veriyor.

Rohde notları resimlendirmek için kutular ve oklar, farklı boyutlarda yazılar ve karalamalar gibi işaretler ve şekiller kullanmayı savunuyor. Sketchnotes kullanmak için muhteşem bir sanatçı olmanıza gerek olmadığını söylüyor. Sadece belli şeyleri resimlendirmek için basit şekiller ve imajlar geliştirmeniz gerekiyor.

Birçoğumuz ders dinlediğimiz günleri geride bırakacak kadar şanslı olsak da neredeyse her işte not almanız gerektiği zamanlar oluyor. İster bir şeyi daha sonra hatırlamak için aldığınız net bir not olsun ister bir kitap veya araştırma konusu hakkında aldığınız detaylı notlar olsun, not alma yönteminizi geliştirmeniz için pek çok sebep var.

Ve bu stratejileri bir araya getirebilirsiniz. Grafik tasarımcı Serena, el yazısıyla aldığı notlarını ve işlerini düzenlemek için Bullet Journal kullanıyor ancak not defterine aynı zamanda çizimler eklemiş:

“Bullet Journal’ıma göz atarken çizimsiz günlük kayıtlarımın yaptığım şey hakkında bütün bilgileri verdiğini ancak çizim kullandığım günlerin kafama kazındığını fark ettim. Bu yüzden geçtiğimiz ay, gün gün ne yaptığımın, ne olduğunun ve nasıl hissettiğimin takibini tutmak günlük kayıtlarımı gerçek çizgi roman sayfalarıyla birleştirmeye karar verdim.”

İster çizerek ve el yazısıyla aldığınız notlarınızı Bullet Journal’da bir araya getirin ister benzer bir sembol kategorizasyon sistemi kullanın, ister bugün denemek için bir teknik seçin… Şunu aklınızda bulundurun; fosforlu kalemlerinizi atın ve laptopunuza duyduğunuz her şeyi harfi harfine not alarak vaktinizi harcamayı bırakın.

Belle Beth Cooper’ın Fast Company‘deki yazısından alınmış ve CareerTalks ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Etiketler