İstediğiniz Ancak Gerekli Becerilere Sahip Olmadığınız İşi Nasıl Alırsınız?

Entrepreneur Insiders ağı, Amerika’nın startup dünyasındaki düşünceli ve etkili insanların, girişimcilik ve kariyer hakkındaki güncel sorulara verdikleri cevaplarla katkı sağladıkları online bir topluluktur. Entrepreneur Insiders’da günün cevabı Endurance CEO’su ve kurucusu Hari Ravichandran’ın “Alışılagelmemiş özgeçmişinizi yeni bir pozisyonda nasıl kullanırsınız?” sorusuna verdiği cevap:

Genellikle iş dünyasında insanlar muhasebeci, avukat, programcı gibi eski meslekleri veya unvanlarına göre kategorize edilir. Yıllar boyunca kendilerini tek bir beceri grubu veya kariyer yolunda biledikleri veya geliştirdikleri için kendi kendilerini soktukları kalıbın içinden çıkmak göründüğünden daha zor gelir.

Fakat tecrübelerime göre belli bir beceri grubuna sahip olmaktansa insanı ileriye götüren bir öz değerler bütününe sahip olmak daha önemli.

Peki öz değerler derken ne demek istiyorum? Şu niteliklere sahip insanlar arıyorum:

•İşbirlikçi
•Yaratıcı
•Azimli
•Meraklı
•Korkusuz

Doğası itibarıyla bu değerlerle hareket eden insanlar arıyorsanız, sizin ve şirketinizin geniş bir perspektiften bakmanıza yardımcı olacak insanların bu insanlar olduğunu göreceksiniz. Bu insanlar, bir problemle karşılaştıklarında çözüm için bir kitaba bağlı kalmazlar. Engelleri farklı açılardan devirmeye çalışırlar ve bir durumda işe yaradı diye her durumda aynı şeyi yaparak sonuç elde etmeyi beklemezler. Yenilik, problemleri bütün boyutlarıyla ele almak ve yaratıcı bir şekilde çözmekle başlar.

Yeni bir role sahip olmaya çalışan ancak bu rol için karakteristik özgeçmişe sahip olmayanlara tavsiyem, önceki tecrübelerinin istedikleri pozisyon için nasıl bir kazanç olduğunu göstermeleri. Yeni departmanın bütün ayrıntılarını bilmiyor olabilirsiniz ancak değişikliklere çok iyi adapte olabildiğinizi ve öğrenmeye hevesli olduğunuzu gösterirseniz rolün ihtiyacı olan yenilikçi siz olabilirsiniz. Proaktif olun ve sizi bu kariyer değişikliğine hazırlayacak profesyonel gelişim fırsatlarını keşfederek girişim gösterin. Böylece öz değerlerinizi gösterecek ve bir işe katabileceğiniz eşsiz bir perspektifiniz olduğunu herkese kanıtlayacaksınız.

Mesela, benim öğrenim geçmişimi ele alalım. Bilgisayar mühendisliği okudum ve mevcut işimin mühendislikle alakası yok. Eğitimimin kariyer gidişatımla örtüşmemesine rağmen bu, teknoloji sektöründe bir girişimci olarak başarımı engellemiyor. Bilgilerimi en iyi şekilde kullandım; öğrenmeye ve sınırlarımı aşmaya devam etmeyi kendime vazife edindim.

Sınırlarını aşmaktan bahsetmişken, kendi şirketinizi kurmak için hiçbir şey sizi tam anlamıyla hazırlamaz. Endurance’in kurucusu olarak işi büyütmenin en zor taraflarından bir tanesi kültürümüzü geliştirmek oldu. Küçük adımlarla başladığımız için hala startup zihniyetine sahibiz ancak global olarak 4 binden fazla çalışanımız var. Bütün ekip üyelerinin azmini ve içtenliğini memnuniyetle karşıladığımız şirketimizde amacımız hala bir uyum duygusu teşvik etmek.

Böyle bir kültür, dayanışmayı ve hep birlikte çalışırsak şirketin büyüyeceği inancını doğuruyor. Siloları ortadan kaldırarak ve bir misyonu ve amacı temsil eden bir takım oluşturarak başlayın. Bütün şirketler problem çözme konusunda yaratıcı, açık bir şekilde iletişim kuran ve yenilikçi elemanlar ister. Bir şirketin başarısı bütün takım üyelerine, bu üyelerin rollerine olan bağlılıklarına ve şirketin misyonuna bağlıdır.

Şirketler farklı bir açıdan bakmanın desteklendiği bir çevre oluşturmaya çalıştığında, çalışanlar arasındaki ortak değer duygusunun uzun süreli dayanıklı bir iş kurmaya yardımcı olduğunu ve şirket kültürüne olan pozitif etkisini görünce çok şaşırabilirsiniz.

Etiketler