Asla İşe Almamanız Gereken 5 Kişi

İşletme sahipleri ve yöneticileri bu insan tiplerine karşı dikkatli olmalı.

Güçlü bir ekip kurmanın kritik bir kısmı doğru insanları işe almaktır. Sadece beraber çalışmayı tekrar tekrar seçeceğiniz kişileri işe almalısınız. Yanlış insan tiplerini ekibinize almak, oluşturmuş olduğunuz olumlu ve üretken kültürü hızla kirletebilir. Neyse ki, detaylı bir konum anlaşması, iş skor kartı ve şirketinizin genel değerleri ile tamamlanan özenli yarım günlük bir mülakat ile işletmeniz için yanlış kişileri çok etkili bir şekilde tespit edebilirsiniz.

İşte kesinlikle işe almamanız gereken 5 insan tipi:

1.Gösteri köpeği (Showdog): Bu tip kişiler kağıt üzerinde iyi görünürler. Özgeçmişleri kusursuzdur. Etkilemeye yönelik giyinirler. Geleneksel 45 dakikalık bir mülakatta ortalama bir insana oldukça iyiymiş izlenimi verirler. Ancak, yakından dinlerseniz işler değişir. Sonuçların nasıl elde edildiği konusuna gelindiğinde tüm cevapları belirsizdir. Sorunuzu basit vücut jestleriyle ve “elbette nasıl yapıldığını biliyorsunuz…” gibi cevaplarla geçiştirmeye çalışırlar. Bu tip bir kişiyi ortaya çıkarmak için yapılması gereken, tüm kariyer geçmişine ilişkin detaylı sonuçlara dayalı sorular sormaktır. Katkıda bulunmak için tam olarak ne yaptıklarını sorun. Gerçek yüzlerini daha uzun ve yoğun bir görüşme formatında göstereceklerdir.

2.Primadonna: Bu aday da ilk başta oldukça iyi görünür. Ancak, mülakat sürecinin ayrıntılarına girer girmez zor beğenen tarafını göstermeye başlar. Doğru adayların seyahat programlarının esnek olduğu ve kariyer tarihi formları ve değerlendirmelerini doldurduğu yerde primadonna, mülakat tarih ve saati, birinci sınıf uçuş talepleri gibi küçük detayları problem haline getirir. Bu tip kişileri ortaya çıkarmanın en iyi yolu mülakat sürecini onlar için zorlayıcı kılmaktır. Zorluk onları korkutacaktır.

3.Narsist: Bu kişi steroid etkisindeki primadonna gibidir. Sizi etkileme eğilimindedirler çünkü başarılarını anlatırken çok açık sözlülerdir. Ancak, tüm mülakat sürecinin içindeki narsisizmle ilişkili küçük ipuçlarına dikkat edin. Başkalarına karşı davranışlarını izleyin. Resepsiyonistinizi görmezden gelme eğilimindeler mi yoksa restoranda garsonu mu aşağılıyorlar? Genellikle bir grup mülakatında ekibin genç üyelerini görmezden gelecekler ve yalnızca üst düzey insanlar üzerine odaklanacaklardır. Detaylı referans mülakatları yapmak, narsistleri tespit etmek için mükemmel bir yoldur.

4.İş değiştiren (The Job Hopper): Bu tip adaylar iki yıldan uzun süre bir işte kalamaz veya bir işe tutunamazlar. Kalamazlar çünkü sürekli olarak daha iyi bir şeyin arayışındadırlar veya işverenleri tarafından düşük performans sahibi olarak görülüp ayrılmasına yönelik teşvik edilirler. Bu tip bir kişi, çalışmamasının sebebi olarak içinde bulunduğu ortamı suçlamakta oldukça başarılıdır. Onların gözünde her zaman eski şirketin veya yönetimin suçudur. Bu tip kişilere yakalanmamanın en iyi yolu, özgeçmiş ve telefon mülakatları aşamalarındaki iş hareketlerini tespit etme konusunda gayretli olmaktır. Diğer bir yolu ise en az üç yıl bir pozisyonda duramayan insanları işe almama kuralı koymaktır.

5.Her şeyi düzgün olan aday: Bu aday, mülakatta temel kriterlerinizin tümünü karşılar. Sorun, sizi etkilememeleri, “vov” dedirtmemeleridir. Çoğu şirket bu adayı işe alacaktır fakat siz es geçmelisiniz. Etkileyici olmamaları, doğru aday olmadıklarının göstergesidir ve doğru enerjiyi, pozitif tutumu ve sonuçları ekibinize katamayacaklarını belirtir.

Yetenek avcısı olmak ve işletmeniz için sadece doğru kişileri seçmek, bir lider olarak yapabileceğiniz en önemli şeylerdendir. Oturmuş ve özenli bir mülakat sürecine sahip olmak, başarı için bir temeldir.

Rick Crossland tarafından yazılan metnin çevirisidir. 

Etiketler