Bu Kural Tüm İş Etiğinizi Değiştirecek

Bir verimlilik uzmanının; yapılacaklar listesi, zaman çizelgesi veya en azından çok net olmayan günlük plan yapmanın önemi hakkında konuştuğunu duymuşsunuzdur. 

Bu mantıklı bir şey. Sabahları işe başlamadan önce ne yapacağınıza karar vermek için bir saat harcamak istemezsiniz.

Ancak, bazen, tüm bu planlamalar ve zaman çizelgeleri zararlı olabilir. Bu yüzden, en iyisi, bunların hepsini “şimdi yap” kuralı ile birlikte kullanmak.

Bu kural, Evernote’ta küresel topluluk ve eğitim direktörü, sertifikalı profesyonel organizatör Josh Zerkel tarafından yaratıldı. Zerkel, birçok müşterisine bu kuralı öğrettiğini söylüyor.

Zerkel, “Eğer bir şeyi, hemen şu an, şu dakikada, kapatmadan ve sonra tekrar açmadan yapabiliyorsanız, şimdi yapıp bitirin.”

Zerkel’in kuralını, en çok satan yazarlardan David Allen’ın buluşu “iki dakika kuralı”nın alternatif bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz: Bir işin tamamlanması iki dakika veya daha az sürüyorsa, şimdi yapın.

Zerkel, “İşin iki dakika ya da beş dakika sürüyor olması bir şey değiştirmiyor. Şu anda yapmak için zamanınız varsa, yapın.” diyor.

“Şimdi yap” kuralı iki temel nedenden dolayı çalışıyor.

Birincisi, ertelemeyi önlüyor. Zerkel, “Bir şeylere bakıp, gözden geçirip, yöntemsel olarak planlamanın hayranı değilim.” diyor. “Bir şey kısa sürüyorsa, hemen halledin.”

Bu, sürekli pişmanlığını duyduğumuz bir şey. Can sıkıcı bir e-maile hızlı bir yanıt göndermek için takviminize bir zamanı kaydediyorsunuz fakat günün bir noktasında bitkin durumda olduğunuzda o zamanı da ertesi güne erteliyorsunuz.

Zerkel’e göre, kuralın çalışıyor olmasının ikinci nedeni ise küçük bir işi tamamlamanın verimlilik ve momentum hissi oluşturması. Bu, sizi, daha zorlayıcı olabilecek büyük işlere yönlendiriyor.

Bir e-maile hemen yanıt verdiğinizde, sehpanızdaki posta yığınını düzenlediğinizde veya yapılacaklar listenizde bekleyen herhangi bir işi hallettiğinizde, daha büyük bir şeyle baş etmek üzere motive olmuş olacaksınız.

Etiketler